Ticari Binalarda Atık Nasıl Yönetilir ve Azaltılır

by admin

Mimarların bir yapı inşa ederken atıkları azaltmanın farklı yollarını düşünmesi alışılmadık bir durum değildir. Bununla birlikte, bir binanın ömrü boyunca ortaya çıkan sürekli atığı azaltacak teknikler tasarlamaya da odaklanmalıdırlar. Örneğin, enerji ve su kullanımını azaltmayı düşündüğünüz gibi, üretilen atıkları azaltmayı düşünün.

Ticari binalarda atıkları yönetmenin ve azaltmanın en iyi yollarından biri, malzeme akışlarını tasarlamaktır. Bu iki amaca ulaşır:

 • Düzenli depolama alanlarına gönderilen atıkları azaltır.
 • Konut sakinleri için rahatlığı, bina çevresindeki kamusal alanın kalitesini ve personel için çalışma koşullarını iyileştirir.

Malzeme akışlarını tasarlama sürecinde gerekli olan yerlerde apartman sıkıştırıcısı ve çöp oluğu gibi ekipmanları kullanın.

Atık Yönetiminin Faydaları

 • Bertaraf maliyetlerini ve artan karı en aza indirir.
 • Raporlama ve bilgi paylaşımını kolaylaştırır.
 • Sürdürülebilirliği artırır.
 • Kaynakları korur ve sera gazı emisyonlarını azaltır.
 • Taşıma maliyetlerini azaltmanın yollarını bulmanızı ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak atık ve geri dönüşüm hizmetleri için pazarlık yapmanızı sağlar.

Ticari Bina Atıklarını Yönetmenin ve Azaltmanın 5 Yolu

 1. Bir Binadan Malzeme Akışını Planlama: Binaya teslim edilen malların, giden atılmış materyallerin akışıyla yansıtılmasını sağlayan bir plan tasarlayın. Bu tür akışlar, atığın verimli bir şekilde yönetilmesine yardımcı olur. Esasen, plan rotaları, mal miktarlarını, ekipmanı, depolama alanı tasarımını, personel prosedürlerini ve belirlenen toplama işlemlerini kapsamalıdır.
 2. Atık Ayırmayı Daha Kolay Hale Getirin: Bir binadan çıkan farklı atık türlerini ayırmak her zaman iyi bir fikirdir. Materyallerin ayrı kaplarda imha edilmesini basitleştirebilecek tasarımlar uygulayın. İyi tasarım, saptırma oranlarını da artırabilir. Kutular üzerinde net tabela ve görsellerin olduğu bir sistem oluşturun. Atıkları sıkıştırmak için apartman çöp sıkıştırıcılarını kullanın.
 3. Atık Üreten Malların Tüketimini Azaltın: Ne kadar çok mal kullanırsanız, o kadar fazla atık üretilir. Bu nedenle, tasarım ve yapımın ilk aşamalarından itibaren malların tüketimini azaltmaya çalışın. Bir ofis alanında mobilya paylaşmak veya tek kullanımlık olanlar yerine yeniden kullanılabilir yemek takımı sağlamak gibi girişimleri teşvik edin. Ayrıca, personelinizi atık hacminin nasıl azaltılacağı konusunda eğitmek için eğitim programları düzenleyin.
 4. Atık Kaplarının Toplanması ve Depolanması Planı: Bir binanın kaldırımı bir dizi şey olarak işlev görebilir – bisiklet rafları, kaldırım kenarları ve şehir mobilyaları için alan. Bazı durumlarda, yağmur suyu sızma sistemini içerecek şekilde uzatılabilir. Bu kullanımları, toplanmadan önce atık depolama alanıyla koordine etmezseniz boşa giden bir fırsat olacaktır. Bir binanın yaklaşık olarak ne kadar atık üreteceğini biliyorsanız, onu barındıracak bir kaldırım planlayabilirsiniz. Atık depolama için uygun alan planlama olmadan, kaldırımla birlikte atık konteynerleri kalıcı olarak depolanacaktır. Bu, yaya kaldırımı deneyimini engelleyecektir. Bu nedenle, bina atıklarının toplanması için bir plan dahil ettiğinizden emin olun.
 5. Teslimat Malzemelerinin Geri Alınmasını Düşünün: E-ticaret sayesinde, ticari binalar büyük bir malzeme girişine ve çıkışına tanık olur. Paket teslimatı ve giden ambalajı hesaba katabilecek girişleri tasarlayın. Yükleme iskelelerini ve paket odalarını sandıkların ve ambalajların geri alınmasını sağlayacak şekilde tasarlayabilirsiniz. Tedarikçilerin kasalar ve yeniden kullanılabilir şişeler gibi teslimat ambalajlarını bir sonraki teslimatta geri almalarını sağlayacak yemek servisi alanlarını tasarlayın.

Planlarınız konusunda katı olmayın ve gerektiği gibi değiştirin. Uygulamalarınızı geliştirmeye devam edin ve atık yönetimi programınızı sürekli olarak değerlendirin. Atıkları yönetmek için apartman binasında çöp sıkıştırıcısı gibi araçlar kullanın. Bu planları tasarım aşamasından itibaren dahil ettiğinizde, atık yönetimi binanın yaşam döngüsü boyunca etkili olacaktır.

İlgili yazılar

Yorum yazın

Ticari Binalarda Atık Nasıl Yönetilir ve AzaltılırTicari Binalarda Atık Nasıl Yönetilir ve AzaltılırTicari Binalarda Atık Nasıl Yönetilir ve Azaltılır