Taşan Çöp Kovaları: Ciddi Tehditler ve Önleme İpuçları

by admin

Toplu olarak ürettiğimiz atık miktarı inanılmaz. Yalnızca ABD yılda 250 milyon ton atık üretiyor. Dürüst olmak gerekirse, taşan çöp tenekeleri sorununun muazzam bir düzeyde var olduğunu görmek için sayılara ihtiyacımız yok. Hepimiz taşan çöp bidonlarının, pis kokuların ve sokaklarda karşılaştığımız karmaşanın farkındayız. Ve bunlar sadece rahatsız edici manzaralar değil, aynı zamanda aşağıdakiler gibi ciddi tehditler de oluşturuyor.

Böcek ve Zararlılardan Kaynaklanan Hastalıklar

Taşan çöpler, kemirgenler gibi böcekler ve zararlı böcekler için mükemmel bir üreme alanıdır. Bu haşereler evlerimize pencerelerden, borulardan ve çatlaklardan giriyor ve yiyecek ve suyu kirletiyor. Ateş, tifo, gıda zehirlenmesi, salmonella gibi hastalıkları da yayarlar.

Hava Kirliliği

Taşan çöp, havayı azot oksit ve metan gibi toksik partiküllerle ayrıştırır ve kirletir. Ve bu zehirli gazlar sadece solunum problemlerine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda genel insan sağlığını da etkiler.

Yüzey Suyunun Kirlenmesi

Taşan çöp kutularından gelen sıvı evsel atıklar yere sızar ve suyun kimyasal bileşimini etkiler. Su kirliliğinden sorumlu diğer atık maddeler piller, artık boya, elektrikli ekipman, vs.’dir. Kötü atık işleme yöntemlerimiz, zaman içinde su kalitesinin düşmesine büyük ölçüde katkıda bulunmuştur ve o zamandan beri balıklar ve diğer hayvanlar acı çekmektedir.

Ciddi Sağlık Sorunları

Çöpün insan sağlığı üzerindeki etkileri de endişe vericidir. Çöp toplayıcılar ve atıkları toplayan yoksullar, cilt, yara, kan ve bağırsak enfeksiyonları gibi sağlık sorunlarından muzdariptir. Ayrıca, tehlikeli atıklar, iğneler ve keskin nesneler de can kaybına neden olabilir.

Şehirler Üzerindeki Etkileri

Taşan çöp kokusuyla kokan, böcek ve haşerelerin hakim olduğu şehirleri kimse ziyaret etmek istemez. Bu da şehirlerin yatırım, seyahat ve istihdam fırsatlarını kaybetmesine neden oluyor.

Çöp Kovalarının Taşması Nasıl Önlenir?

Çöp Kovası: Konut sakinleri, evlerinde atıklardan kurtulmak için, zaten dolu olan halka açık çöp kutularına ve etrafına atıyorlar. Bunu önlemek için, konut sahipleri ve müteahhitleri binalara çöp olukları kurmalıdır . Çöp olukları, her katta bir açıklığa ve altta atıkları toplamak için bir depolama alanına sahip büyük çöp kutularıdır. İlgili çöp toplayıcıları atığı toplayana kadar, kontaminasyonu ve haşereleri önlemek için atığın kapalı bir kapta biriktirilmesini sağlarlar. Yukarıda tartışılan sorunları ortadan kaldırmak için çok etkili bir atık işleme çözümüdür.

Çöp Sıkıştırıcılar: Kartonlar, cam parçaları, metal kırıntılar vb ., Atık boyutunu azaltmak için çöp sıkıştırıcıları kullanılarak sıkıştırılmalıdır . Dahası, çöp sıkıştırıcıları evsel atıklarımızı çok daha temiz ve daha güvenli tutar ve bu da daha iyi sağlık koşulları sağlar. Ne de olsa, düzgün bir şekilde paketlenirse istenmeyen haşereler atıkta üremeyecektir. Çöp sıkıştırıcıları ayrıca atık işlemeyi çok daha kolay ve rahat hale getirir ve bu nedenle ciddiye alınmalıdır.

Kompostlama: Gıda artıkları ve bahçe kırpıntıları, ABD’de üretilen atığın% 26’sını oluşturuyor. Topluluk kompost çukurları oluşturma gibi girişimlerle, yalnızca atık katkınızı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda organik atıkları toprak ve bitkiler için yararlı komposta dönüştürebilirsiniz. Müteahhitler ve bina sahipleri kompost çukurları kurabilirken, kıyılmış dallar, yapraklar ve mutfak artıkları gibi atıkları hızlı bir şekilde ayrıştırmak için ayırmak konut sakinlerinin sorumluluğundadır. Gübreye ihtiyaç duymayan birçok topluluk, gezegenimize karşı sorumluluk duygusu nedeniyle de üzerlerine düşeni yapıyor.

Yetersiz atık imhası ve taşan çöp sorununu çözmek için toplu bir çaba gerekiyor . Bu nedenle, girişimlerde bulunun, liderler atayın, sorumlu profesyonellerle konuşun ve çevrenizde görmeniz gereken değişikliği gerçekleştirmeleri için başkalarını motive edin.

İlgili yazılar

Yorum yazın

Taşan Çöp Kovaları: Ciddi Tehditler ve Önleme İpuçlarıTaşan Çöp Kovaları: Ciddi Tehditler ve Önleme İpuçlarıTaşan Çöp Kovaları: Ciddi Tehditler ve Önleme İpuçları