Sıfır Atık Makyaj: Başlangıç ​​Kılavuzu

by admin

Makyaj, çoğumuzun genellikle günlük olarak kullandığı bir şeydir. Bazen belirli ürünler için maliyetin çok yüksek olup olmadığını tartsak da , makyajın dünya üzerindeki çevresel maliyetini anlamaya başlamamız gerekir. Kozmetik ambalajların çöp sahasında parçalanması yüzlerce yıl sürebilir ve bu da doğanın birçok yönünü riske atar. Bu makale, kozmetik ürünlerin çevre üzerindeki etkisini ve sıfır atık makyajına nasıl geçileceğini inceleyecektir.

Kozmetik ürünlerin çevre üzerindeki etkisi nedir?

Kozmetik ve cilt bakımı endüstrisi, ambalajda plastik kullanımıyla tanınmaktadır . Plastik atıkların ayrışması yüzlerce yıl sürdüğünden, uzun süre çöp sahasında kalabilir. Atık depolama sahasında ne kadar uzun süre kalırsa, hayvanları yeme veya dolanma riskine o kadar fazla sokmaya başlar, bu da ölüm veya ciddi yaralanmalara neden olur.

Hayvanları riske atmanın yanı sıra, atık depolama alanlarındaki plastik suya da gidebilir. Atık kanalizasyonlara, nehirlere, göllere ve denize girdiğinde toksinler bölgeyi kirletir. Güzellik ürünlerinde bulunan iki ana bileşen BHA ve BHT’dir. Bu iki bileşenin deniz hayvanlarını öldürdüğü biliniyor ve hatta genetik mutasyonlarla bağlantılı olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte, tüm bu bilgiler olumsuz olsa da, güzellik endüstrisi sorunu kabul etti ve çevresel etkiyi azaltmak için yavaş ama emin adımlarla çalışıyor.

Sıfır atık makyaj nedir?

Artık kozmetik firmaları ve tüketicileri endüstrinin çevre sorunlarının farkına vardığına göre daha fazla alternatif üretiliyor. Sıfır atık makyajı, kozmetik endüstrisindeki büyük markalar ve daha küçük bağımsız markalar tarafından yaratılıyor. Basit bir ifadeyle, sıfır atık makyajı geri dönüştürülebilir ve minimalist ambalajlamaya öncelik veren ürünlerdir. Yeniden doldurulabilir ambalajlar ve çevre dostu bileşenler dahil olmak üzere makyaj ürünleri oluştururken çeşitli şekillerde sıfır atık elde edilir.

Sıfır atık makyaj nasıl faydalıdır?

Sıfır atık makyajı çevreye ve hatta tüketicilerin kendilerine büyük ölçüde yardımcı olur. Sıfır atık makyajının ve yaşam tarzının faydalı olmasının bazı yolları.

Çevreye yardımcı olur

Bahsettiğimiz gibi standart kozmetik ürünler üretimin ön saflarında çevre olmadan yapılmaktadır. Artık sıfır atık makyajı artıyor, ürünler çevre dostu yaşam tarzlarını teşvik etmeye ve kozmetik endüstrisinin yarattığı atık miktarını azaltmaya adanmıştır . Bu ürünler geri dönüştürülebilir olduğundan ve tüketicilere yeniden doldurulabildiğinden, bu, insanların ürünü bir paket yerine tek tek satın alma seçeneğine sahip olduğu anlamına gelir.

Para biriktirebilirsin

Çevreyi kurtarmanın yanı sıra, biraz para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Ürünün tamamı yerine tekrar dolum satın alırsanız, fiyat etiketi biraz daha düşük olacaktır. Sıfır atık ürünler daha az miktarda makyaj içermez. Aslında, öğelerin ne kadar dayanacağına bağlı olarak muhtemelen paranızın karşılığını daha fazla alacaksınız.

Bilinçli bir müşteri olmanıza yardımcı olabilir

Sıfır atık makyaj ürünleri henüz ana cadde mağazalarında yaygın olarak bulunmadığından, satın almadan önce iyi miktarda araştırma yapmanız gerekir. Sadece düşünmeden ürün satın almakla kalmayıp araştırma yaparak onlara gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını ve uzun vadede tasarruf edip edemeyeceğinizi de düşünebilirsiniz.

Küçük işletmeler bundan yararlanabilir

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, birçok perakende devi henüz iyi miktarda sıfır atık makyaj ürünü stoklamıyor. Bununla birlikte, tüm üretimlerini çevre etrafında çeviren ve atık azaltımı yapan küçük işletmeler, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ürüne sahiptir. Birçok küçük sıfır atık işletmesi, ürünlerini Etsy’de tanıtır ve satar. Etsy sitesinde “sıfır atık makyajı” ararsanız, size uygun ürünlere sahip birçok küçük işletme bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sıfır atık yolculuğunuzun başlangıcı olabilir

Günlük rutininizde küçük takaslar yaparak, sıfır atık yaşam tarzına katkıda bulunmaya başlarsınız. Bu, bir günde tamamen sıfır atığa gitmeniz gerektiği anlamına gelmez . Küçük anahtarlar, çevreye yardım etme genel planında büyük bir etki yaratır.

Denemeniz gereken sıfır atık makyaj ürünleri

Aramanıza başladığınızda, orada birçok makyaj ürünü olduğunu göreceksiniz. Aşağıda, güzellik rutininize eklemeyi düşünmeniz gereken bazı nihai sıfır atık makyaj ürünleri bulunmaktadır.

Vakıf ve kapatıcı

Fondöten, birçok insanın günlük güzellik rutinlerinde kullandığı bir şeydir. ForagedFields , kendi kabınızı doldurabileceğiniz bir fondöten tozu yarattı . Sadece sıfır atık değil, aynı zamanda bitki bazlı ve hassas ciltler üzerinde çalışıyor. Markanın fondöten tozu çevrimiçi olarak Etsy’den satın alınabilir ve İngiltere’ye gönderilebilir!

Tüm Dünya, gizleyen ve doğru renklendiren doğal maddeler içeren bir mineral kapatıcı yarattı. Zulümsüz olmasının yanı sıra, kapatıcının iki paketleme seçeneği vardır: “ömür boyu yeni geri dönüştürülmüş kap” veya “yeniden doldurma”. Tencere geri dönüştürülmüş balık ağlarından yapılmıştır ve yeniden doldurma tüpleri, atıkları azaltmak için başka bir seçenektir.

Ruj

Ruj, çeşitli sıfır atık seçeneklerine sahiptir, NYX gibi bazı önde gelen markaların bile seçenekleri vardır. NYX , tamamen geri dönüştürülebilir ” Bu Her Şey Renkli Dudak Balsamı ” na sahiptir. Balsam balmumundan yapılır, bu nedenle vejetaryenler için uygundur ancak veganlar için uygun değildir.

Doğanın Zao özü , düşük atık olan klasik bir mat ruj yarattı. Bununla birlikte, yeniden doldurulabilir kutu biraz plastik içerir. Bu ürün daha pahalı olmasına rağmen, ürün kalitesinden ödün vermeden uzun ömürlü ve sürdürülebilir bir seçimdir.

Sıfır Atık Makyaj: Başlangıç ​​Kılavuzu

 

Allık

Eco Roots , tüm cilt tipleri için mükemmel olan nihai sıfır atık allık çubuğunu yarattı. Ambalaj kağıt tüpten yapılmıştır ve %100 kompostlanabilir. Ne tür bir parıltı aradığınıza bağlı olarak seçebileceğiniz iki renk vardır. Sıfır atık olmasının yanı sıra, bu allık çubuğu aynı zamanda vegandır.

Göz farı

NudiGoods, Etsy’de sayısız sıfır atık makyaj ürününe sahiptir. Bütçede sıfır atık makyajı arıyorsanız, NudiGoods’un birçok harika seçeneği vardır. Markanın sahip olduğu en popüler ürünlerden biri gevşek göz farıdır. Göz makyajı% 100 plastik içermez ve biyolojik olarak parçalanabilir. Gevşek göz farı, size çarpıcı bir göz görünümü vermek için mükemmel olmakla kalmaz, aynı zamanda yanak ışıltıları veya allık olarak da kullanılabilir!

Maskara

Etsy’deki bir diğer harika marka ise ” dirtyhippiecosmetics ” dir. Bu marka özellikle uzayan mineral maskarasıyla tanınır . Maskara, kirpiklerinizi beslemeye ve korumaya yardımcı olacak lavanta ve jojoba yağları gibi bileşenlerin yanı sıra uzun süreli kirpik büyümesini teşvik etmek için yüksek düzeyde B5 ve E Vitamini içerir! Ambalaj açısından ürün, alüminyum vidalı kapaklı geri dönüştürülebilir bir cam şişe içinde bulunur. Sürdürülebilir şekilde yetiştirilmiş bir bambu kulplu sentetik elyaf makarası, uygulama sürecini olabildiğince kolaylaştırmak için tüm siparişlere dahildir.

Kaşlar

Dab and Herb kozmetik ürünleri , sıfır atık makyaj pazarında oldukça yeni olan benzersiz ve etkileyici bir kaş ürünü yarattı . Tüm Dab ve Herb kozmetik ürünleri, cam ve metal kaplarda paketlenmiştir ve belirli ürünler için yeniden doldurulabilir. Ürün, bir renk tonu ile kaşlarınızı güçlendirir ve saç uzamasını teşvik eden şifalı bitkilerden etkili bir balzam içerir! Yani, mükemmel fiziksel kaşlara sahip olmanın yanı sıra, kaşlarınızın yol boyunca daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyorsunuz.

İlgili yazılar

Yorum yazın

Sıfır Atık Makyaj: Başlangıç ​​KılavuzuSıfır Atık Makyaj: Başlangıç ​​KılavuzuSıfır Atık Makyaj: Başlangıç ​​Kılavuzu