Neden Her Şantiyede Çöp Kanalına İhtiyaç Var?

by admin

Bir inşaat işiniz varsa, her gün ne kadar atık üretildiğini bilirsiniz. Çöplerin elle taşınması, özellikle yüksek katlı yapılarda zaman alıcı ve güvensizdir. Bir inşaat çöp oluğu, atık bertarafını çok daha kolay hale getirir. Bir çöp oluk merkezi bir toplama noktasına çöp taşımak için yararlanabileceğiniz geniş bir borudur. Çöp, binanın farklı seviyelerinde oluğun açıklığının içine yerleştirilir. Daha sonra binanın bodrum katına veya en alt katına düşer.

Çöp Kanalı Takmak için 3 Neden

  1. Bir çöp kanalı mevcut olduğunda, işçilerin her kattaki çöp torbalarını çıkarması gerekmez. Çöp torbalarını her seviyede bulunan oluğa koyabilirler. Bu, atık bertarafını kolay ve rahat hale getirir.
  2. Çöp, çöp şutuna yerleştirildikten sonra, işçiler çöp ile herhangi bir doğrudan fiziksel temas kuramaz. Böylece işçilerin sağlığını etkilemeyecektir.
  3. Çöplerin koridorlarda, merdivenlerde veya çöplerin dağılabileceği alanlarda birikmesini istemezsiniz. Binanın her yerinde meydana gelirse, bu bir temizlik sorunu olur. Birikmiş çöp, zararlıları ve kemirgenleri çekeceğinden sağlık açısından tehlike oluşturacaktır. Aynı zamanda mantar ve küf için bir ortam sağlayacaktır. Çöpü oluğa koymak bu sorunları ortadan kaldırabilir.

Kokuya yardımcı olmak için, şutu manuel veya otomatik temizleme solüsyonu ile donatabilirsiniz. Dezenfektanın otomatik bir sistem aracılığıyla dağıtılması, şutu temiz tutacaktır.

İnşaat Çöp Kanalının Faydaları

Emniyet: Çöp kanalı kullanmanın temel avantajlarından biri güvenliktir. Çöp kanalı olmasaydı, işçiler ya kendilerinin taşıması ya da dışarı çıkarması gerekecekti. Bunu yaparken ya takılarak, düşerek ya da kaldırırken sırtlarını inciterek kendilerine zarar verebilirler. Bir oluk kullanmak, işçilerin sigorta tazminat taleplerinde veya bina ve sağlık departmanlarında para cezasından da tasarruf etmenizi sağlar.

Verimlilik: Bir oluğunuz yoksa, işçilerin enkazı pencereden indirmesi veya asansörlerden indirmeden önce sabitlemesi gerekebilir. Bu adım, atığı atmak için harcanan çabanın yanı sıra zamanı da artıracaktır. Bir çöp oluğu varsa, işçiler çok fazla zaman kaybetmeden onu oluktan aşağıya gönderebilir ve atabilir.

İnşaat Çöp Kanalını Korumanın 4 Yolu

  1. Her Seviyede Güvende Tutun: Bir bina için inşaat oluğu kurduğunuzda, çatıdan zemine kadar uzayabilir. Binanın birçok hikayesini kapsayabilir. Daha fazla güç için her hikayeyi gözden geçirmeniz ve eklemeniz gerekir. Sadece üste ve altına takamazsınız. Her kata taktığınızda bükülmediğinden veya çökmediğinden emin olun.
  2. Tıkanıklıkları Temizle: Arada bir, çöp oluğu arasına bir şey sıkışabilir veya sıkışabilir. Bu olduğunda, çabucak temizleyin. Yerinden çıkarmazsanız, üstüne başka çöpler birikebilir ve tıkanma daha da kötüleşebilir. Oluğun yarısında çok fazla ağırlık oluşturarak duvardan kopmasına veya kopmasına neden olur.
  3. Alt Ucu Çöp Sıkıştırıcısına Takın: Yıkım işleri için yerde en az bir çöp sıkıştırıcı bulunacaktır . Kanalın alt ucunu çöp sıkıştırıcıya koymak için ideal olacaktır. Bu, işçilerinizin çöpleri alıp sıkıştırıcılara götürme sürecini kısaltır. Kanalın alt ucunu temiz tutmayı unutmayın.
  4. Toplam Ağırlığı Düşünün: Kanal ne kadar yüksekse, o kadar ağır olacaktır. Daha kısa olan şutları standart sistem ile binaya kolayca takabilirsiniz. Bununla birlikte, büyük olanlar, daha fazla güç için başka destekleyici cihazlara ihtiyaç duyabilir. Takmak istediğiniz özel kanalın üst limitlerini öğrenin ve ağırlığını takip edin. Bu, ekstra destek çerçevesine ihtiyaç duyup duymadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Atık bertarafı her inşaat sahasının bir parçasıdır. Sahadaki bir inşaat çöp oluğu, atığın yüksek yerlerden alınmasında oldukça yardımcı olacaktır. Şutu nasıl doğru kullanacağınızı biliyorsanız, işinizi çok daha kolay hale getireceksiniz.

İlgili yazılar

Yorum yazın

Neden Her Şantiyede Çöp Kanalına İhtiyaç Var?Neden Her Şantiyede Çöp Kanalına İhtiyaç Var?Neden Her Şantiyede Çöp Kanalına İhtiyaç Var?