Daha Yeşil Bir Yarın İçin Bugün Yapabileceğiniz Basit Çevre Dostu Seçimler

by admin

Çevre dostu nedir?

Çevre dostu (çevre dostu), çevreye zararlı olmayan her şeyi ifade eder. Dünya nüfusunun% 68’inden fazlası kentsel alanlarda yaşıyor, eğer hepimiz bazı basit çevre dostu seçimler yaparsak, gelecek nesil için daha yeşil bir yarın yaratabiliriz. Daha temiz ve daha yeşil bir çevre için takip etmeniz gereken bazı çevre dostu ipuçları ve yapabileceğiniz küçük değişiklikler:

 1. Sıfır Atık Ürünler: En basit çevreci ipuçlarından biri, sıfır atık ürünlerin kullanılmasıdır . Akıllıca alışveriş yapın ve uzun süre yeniden kullanılabilen yeniden doldurulabilir paketleri seçin. Ev eşyaları, kozmetikler ve tuvalet malzemeleri dahil olmak üzere çevre dostu ambalajlarda çok çeşitli ürünler bulunmaktadır.
 2. Tek Kullanımlık Ürünlere Hayır Deyin: Tek kullanımlık olan ancak önlenebilecek çok sayıda ürün vardır. Tek kullanımlık bardak, tabak, bardak ve çatal bıçak takımlarına hayır deyin. Bu ürünler, ayrışması binlerce yıl süren strafor, plastik ve polietilen gibi malzemelerden yapılmıştır.
 3. Temizlik Ürünlerini Akıllıca Seçin: Daha çevre dostu olmanın bazı basit yolları arasında çevreye zarar vermeyen temizlik ürünlerini seçmektir. Temizleme sıvıları, üretim veya imha sırasında doğaya zarar veren kimyasallar içerebilir. Doğal veya organik malzemelerden yapılmış ürünleri seçin.
 4. Yapabildiğiniz Kadar Geri Dönüştürün: Bilmiyor olabilirsiniz, ancak ortalama bir evden çıkan neredeyse tüm çöpler geri dönüştürülebilir. Evsel atıklarınızı ıslak ve kuru olarak ayırın. Sebze kabukları, yiyecek atıkları ve diğerleri gibi ıslak atıklar için bir kompost kutusu kullanın. Arka bahçenizi gübrelemek için kompostu kullanın. Kuru atık için de birçok çevre dostu geri dönüşüm fikri vardır. Genel olarak kağıt ve eski giysiler gibi kuru atıkların plastik geri dönüşümü veya geri dönüşümü için kuru atıklarınızı atmak için yakınlarda bir endüstriyel çöp sıkıştırıcısı bulun.
 5. Gıda İsrafını Durdurun: Yenmemiş yiyecekler tohumları, enerjiyi, toprağı, gübreyi ve emeği israf eder. Gıda israfını azaltarak veya ortadan kaldırarak çevre dostu bir seçim yapın. İsrafı önlemek için sadece yiyeceğinizi veya evde pişireceğinizi bildiğiniz şeyleri alın.
 6. Temiz Enerji Kaynakları: Rüzgar enerjisi veya güneş enerjisi gibi temiz ve yeşil enerji kaynakları için çevre dostu seçimler yapmak, karbon ayak izinizi azaltmak için uzun bir yol kat edebilir. Bu kaynaklardan elde edilen enerji ucuz ve çevre dostudur çünkü fosil yakıtları yakmaz.
 7. Daha az et ye: İşlenmiş et üretiminin çevre üzerinde büyük bir etkisi vardır. Her öğünde et yemek yerine, haftada iki veya üç kez işlenmiş et tüketimini atlamayı seçersek, karbon ayak izimizi önemli ölçüde azaltabiliriz.
 8. Kompostlama: Daha çevre dostu olmanın en basit yollarından biri, arka bahçenizde bir kompost kutusu bulundurmaktır. Bitkileriniz için besleyici yiyecekler yapmak üzere mutfak artıkları, yenmemiş yiyecekler ve diğer ıslak atıklar gibi çöpler doğrudan kompost kutusuna gönderilebilir.
 9. Daha Az Kimyasal Kullanım: Günlük hayatımızda çevreye zararlı çok sayıda kimyasal kullanıyoruz. Boya, yağ ve amonyak gibi ürünler tehlikelidir ve bundan kaçınılmalıdır. Kullanıldıkları takdirde, çevreyi kirletmeyecek şekilde elden çıkarmaya dikkat edin.
 10. Elektronik Faturalar: E-faturalar, şirketlerin nasıl daha çevre dostu olabileceğinin harika bir yoludur. Müşteri olarak faturalarınızı sadece e-posta ile almak istediğinizi belirtmek için telefon, kablo, elektrik ve diğer firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Bu, kağıt kullanımını azaltmanın ve daha çevre dostu olmanın harika bir yoludur.
 11. Plastiğe Hayır Deyin: Plastik hayatımızın her alanına girdi. Plastik geri dönüşümü yararlıdır, ancak tüketiciler olarak plastik kullanımımızı azaltmak çok daha çevre dostu olacaktır. Alışverişe çıktığınızda yanınızda bir bez çanta taşıyın, tek kullanımlık bardak kullanımını azaltmak için kendi bardağınızı kullanın ve şişelenmiş su satın almayı bırakın – bunlar bazı harika çevre dostu fikirlerdir.
 12. Led Ampuller: LED Ampuller, geleneksel ampullere kıyasla evinizde aydınlatma için çevre dostu bir seçimdir. LED ampuller daha uzun ömürlüdür, daha az güç tüketir ve kolayca bulunur! LED ampullere geçiş, daha çevre dostu olmak için yapabileceğiniz basit bir seçimdir.
 13. Çevre Dostu Seyahat: Genellikle yürümeyi veya bisiklete binmeyi düşünmeden araba kullanmayı seçeriz. Seyahatinizi yürüyüş, bisiklete binme, araba paylaşımı veya toplu taşıma gibi daha çevre dostu seçenekleri kullanabileceğiniz şekilde planlayın. Bu, gaz, park ve onarım harcamalarınızı da azaltacaktır!
 14. Çevre Dostu Teknolojiye Yatırım Yapmak: Yeni araçlar ve cihazlar satın alırken, enerji açısından verimli seçenekler arayın ve en az enerji tüketen ürünler satın alın. Bu, enerji üretiminizi azaltacak ve ayrıca faturalarınızı minimuma indirecektir. Ya da sadece kiralayabilirsiniz.
 15. Çevreyi Koruyun: Çevre dostu uygulamaları teşvik etmek için kendi evinizin ve ailenizin ötesine geçin. İklim değişikliğini önlemek ve çevreyi korumak için çalışan bir harekete katılın. Daha fazla insanı çevre dostu alışkanlıklar ve yaşam tarzları benimsemeye teşvik etmek için çevre dostu uygulamaları topluluğunuzun ve kültürünüzün bir parçası haline getirin.

Daha Yeşil Bir Yarın İçin Bugün Yapabileceğiniz Basit Çevre Dostu Seçimler

Çevre dostu yöntemleri tercih etmek için yaptığımız günlük seçimleri değiştirmek, paradan tasarruf etmenize, sağlıklı kalmanıza ve çevreyi korumanıza yardımcı olabilir. Yaygın inanışın aksine, çevre dostu olmak, yaşam tarzınızda köklü değişiklikler yapmak veya büyük fedakarlıklar yapmak anlamına gelmez. Yapmanız gereken değişiklikler basit ve kullanışlıdır ve çevrede büyük bir fark yaratabilirler.

İlgili yazılar

Yorum yazın

Daha Yeşil Bir Yarın İçin Bugün Yapabileceğiniz Basit Çevre Dostu SeçimlerDaha Yeşil Bir Yarın İçin Bugün Yapabileceğiniz Basit Çevre Dostu SeçimlerDaha Yeşil Bir Yarın İçin Bugün Yapabileceğiniz Basit Çevre Dostu Seçimler