COVID-19 Salgını Sırasında İzlenecek 16 Geri Dönüşüm İpucu

by admin

COVID-19 salgını insanları çok iyi bir sebepten dolayı evde kalmaya zorladı – koronavirüsün yayılmasını engellemek için. Evdeyken, özellikle çıkar kaplarda, karton kutularda, yiyecek ve içecek ambalajlarında vb. Daha fazla atık üreteceksiniz.

Evsel atıklarınız arttıkça, hepsinin geri dönüştürülebilir olmadığını unutmamak önemlidir. Bir yanlış ürün geri dönüşüm kutusunda yerini bulursa, tüm partiyi kirletebilir. Bu, geri dönüştürülebilir malzemeleri geri dönüşüm merkezine göndermek yerine, tüm partiyi çöpe atmanız gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, doğru atıkların geri dönüşüm kutusuna konduğundan emin olmanız gerekir. COVID-19 sırasında ve sonrasında geri dönüşümle ilgili ipuçları.

Geri dönüştürülebilen ürünler: Geri dönüşüm hakkı ile ilgili bazı ipuçları

 1. Plastik kaplar : Plastikten yapılan her şey geri dönüştürülemez. Plastik kaplarınızın geri dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini servis sağlayıcınızla kontrol edin. Plastik kaplar geri dönüştürülemezse, bunları atık olarak atma veya temizleme ve geri dönüşüme sokabilmeleri için marketinize götürme seçeneğiniz vardır.
 2. Paket teslimatları : Çoğu teslimat paketinden geri dönüştürülebilen tek şey, karton kutunun kendisidir. Kabarcıklı ambalaj, plastik hava yastıkları, köpük fıstık, bant vb. Gibi diğer ambalaj malzemeleri geri dönüşüm kutusuna ait değildir. Ancak bunları kendi paketleme ihtiyaçlarınız için yeniden kullanabilirsiniz.
 3. Pizza kutuları : Pizza kutusu geri dönüştürülebilir, ancak yağ ve peynirle kirlenmişse geri dönüştürülemez. Kirli pizza kutusu geri dönüşüm kutusuna düşerse, çöp kutusundaki temiz geri dönüştürülebilir öğeleri kolayca kirletebilir. Bu nedenle, kirli bir pizza kutusunu geri dönüşüm kutusuna koymadan önce, kirli kısmı yırtın ve kutunun yalnızca temiz kısmını çöp kutusuna koyun. Kutunun kirli kısmını çöp kutusuna atın.
 4. Plastik şişeler : Plastik şişeler, giyim, halı, vb. Gibi bir dizi günlük ürünü yapmak için geri dönüştürülebildikleri için yüksek talep görüyor. Bu nedenle, bu plastik şişeleri olabildiğince çok geri dönüştürdüğünüzden emin olun.
 5. Peçeteler, kağıt tabaklar ve kağıt havlular : Bu öğeler kirliyse geri dönüştürülemez. Bu nedenle, bu tek kullanımlık ürünleri kullanmaktan kaçının; bunun yerine gerçek olanı seçin. Bu bir seçenek değilse, biyolojik olarak parçalanabilen ürünleri tercih edin.
 6. Alüminyum kutular : Tüm kutular geri dönüştürülebilir. Bu kutuları geri dönüşüm kutusuna koymadan önce, geri dönüşüm kutusundaki kağıt ve karton gibi diğer geri dönüştürülebilir öğeleri mahvetmediklerinden emin olmak için kuru sallayın.
 7. Daima şu sırayı izleyin: Azaltın; Yeniden kullanma; Geri dönüştürün. Yalnızca azaltamadığınızda veya yeniden kullanamadığınızda, geri dönüşümü düşünün.
 8. Her zaman çöpleri paketlemeyi unutmayın, ancak asla geri dönüşümü paketlemeyin.
 9. Alışverişe çıktığınızda bez çantanızı getirin.
 10. Yüz maskelerinizin, mendillerinizin, eldivenlerinizin vb. Çöp kutusuna atıldığından emin olun. Onları park yerlerine veya sokaklara atmayın.
 11. Geri dönüştürülecek öğe sayısını azaltın. Çevre üzerinde en büyük etkiye sahip olan geri dönüştürülebilir ürünlere odaklanın.
 12. Geri dönüşüm hizmetlerine devam edip etmediklerini öğrenmek için yerel belediyenizle iletişime geçin.
 13. Şehir belediyesinden ek bir geri dönüşüm kutusu veya daha büyük bir çöp kutusu isteyin.
 14. Geri dönüştürülebilir malzemeleri toplamak için istiflenebilir depolama kutuları satın alın. Geri dönüşüm malzemelerini karton kutularda veya plastik saklama kutularında da toplayabilirsiniz. Ödeyebiliyorsanız, büyük dış mekan geri dönüşüm kutuları satın alın.
 15. Yer kazanmak için geri dönüştürülebilir malzemelerin boyutunu en aza indirin. Örneğin, kutuları ezin ve karton kutuları parçalayın.
 16. Arkadaşlarınıza veya komşularınıza geri dönüşüm kutularında geri dönüştürülebilir malzemelerinizi depolayabileceğiniz fazladan yer olup olmadığını sorun.

Bu ipuçları, salgın sırasında sosyal mesafeyi uygularken en iyi şekilde geri dönüşüm yapmanızı sağlamaya yardımcı olacaktır. Geri dönüşüm çevreye fayda sağlar ve gezegenimizi korumak ve güzelliğini gelecek nesiller için sürdürmek için doğru geri dönüştürmek bizim sorumluluğumuzdur.

İlgili yazılar

Yorum yazın

COVID-19 Salgını Sırasında İzlenecek 16 Geri Dönüşüm İpucuCOVID-19 Salgını Sırasında İzlenecek 16 Geri Dönüşüm İpucuCOVID-19 Salgını Sırasında İzlenecek 16 Geri Dönüşüm İpucu