g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Ana Sayfa

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Çin-Türk-İran ortaklı şirket Uşak'ta çöpteki pet şişeden elyaf üretecek
Yazar İlyas Daşkaya   
Pazar, 14 Ekim 2007

petbottle.jpgUşak'ta üç Türk ile İran ve Çinli beş ortaklı firma Sun Elyaf, çöpe atılan pet şişeden elyaf üretecek. Perdeden halıya, gömlekten tişörte ve kumaşa kadar neredeyse hemen her tekstil ürününde pamuk veya yün ipliği kayganlaştırıcı polyester ipliğininin hammadesi elyaf.

Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB)'nde kurulan Sun Elyaf Geri Kazanım Şirketi, 7 milyon dolara mal oldu. Fabrika, günde çöpten toplanan 30 ton pet şişeyi elyafa dönüştürecek. Sun Elyaf Genel Müdürü Şener Tezel'in verdiği bilgiye göre, 2008 yılı başında üretime geçecek fabrika, pet şişeleri geri kazandırarak doğanın kirlenmesini önleyen Türkiye'deki dördüncü tesis olacak. Petkim'den granül hammaddesi alarak elyaf üreten tesislerin aksine bu tesis sadece çöpten toplanan pet şişeleri değerlendirecek. Fabrikadaki üç Türk ortağın payı yüzde 70. Uşak OSB'de 10 bin metrekarelik arazide 4 bin 500 metrekarelik alanda kurulu fabrikanın kapasitesi, günlük 30 ton. İkinci bir tesisin eklenmesiyle kapasite 60 tona çıkacak. Üretimin yüzde 80'i Almanya, Belçika ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç edilecek. Fabrikada ilk etapta 110 işçi çalışacak.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 07 Kasım 2011 )
 
Kağıt ve Kartonların Geri Kazanımı
Yazar Administrator   
Pazartesi, 24 Eylül 2007

kagitrec.jpgKağıt ve karton, geri kazanılabilir katı atıkların arasında ağırlık olarak yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Gazete kağıtları, kağıt türleri arasında en önemli bölümünü oluşturmaktadır. Kağıt ve karton üreticisi kuruluşlar, atık kağıtlardan hammadde kaynağı olarak yararlanmaktadır. Atık kağıt ve kartonun geri kazanılmasındaki en önemli faktörlerden birisi kağıt için gerekli olan selülozun daha ucuza temin edilmesidir.

Atık kağıt geri kazanım oranı % 34,5 olup, kullanım oranı % 56 civarındadır. Ülkemizde atık kağıt birim fiyatı kalitesine göre değişmekte olup genellikle 0,1-0,2 USD/kg arasındadır. Ayrıca lamine kartonlarda geri kazanılabilmektedir. İçecek kartonları olan lamine kartonlar, %80 kağıttan ve az bir oranda polietilen ve alüminyumdan oluşmaktadır. Kullanılmış lamine karton yüksek sıcaklıkta preslenerek yoğunlaştırılıp masa, sandalye, dolap gibi mobilya üretiminde ve aynı zamanda  kağıt hammaddesi olarak da kullanılabilmektedir.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 28 Kasım 2011 )
 
Coca-Cola dan geri dönüşüm fabrikası
Yazar Administrator   
Cumartesi, 22 Eylül 2007

recycling_pet1.jpgCOCA-COLA, pet şişelerini geri dönüştürmek üzere 60 milyon dolar yatırımla dünyanın en büyük fabrikasını açıyor. 120 bin metrekarelik alana kurulan Spartanburg Fabrikası’nda her yıl ortalama 45 bin ton pet üretilebilecek. Bu da yaklaşık 2 milyar adet 500 mililitrelik Coca-Cola şişesine denk geliyor. 2008’de açılması planlanan fabrikanın tam kapasiteyle faaliyete geçmesi 2009 yılını bulacak. Plastiğin geri dönüşümle yeniden kullanıma sokulabilmesi mali avantajın yanı sıra enerji tasarrufu sağlıyor ve atık miktarını önemli ölçüde düşürürken, üretilen sera gazını da azaltıyor. Spartanburg Fabrikası’nın önümüzdeki 10 yıl içinde karbondioksit emisyonunda bir milyon ton azalma sağlayacağı tahmin ediliyor. Bunun da 21 bin 500 aracın trafikten çekilmesine eşdeğer olduğu belirtiliyor.

Son Güncelleme ( Cuma, 15 Şubat 2008 )
 
Şimdi Dönüşüm Zamanı
Yazar Administrator   
Salı, 11 Eylül 2007

KATI ATIKLARIN GERİ KAZANIMI

ImageKatı atıkların geri kazanımında 3R olarak sembolize edilen Reuse (tekrar kullanma)-Reduce (atık azaltımı)-Recycling (geri kazanım) yaklaşımı ön plana çıkmaktadır. Bu 3R çeşitli azaltma stratejileri tarafından daha az atık bertarafını başarmaya doğru direkt bir yaklaşımdır. 3R yaklaşımını oluşturan kavramların tanımları şöyledir;

 

Tekrar kullanım (Reuse): Üretilen atığın toplanıp ve temizlenmesi haricinde hiçbir işleme tabi tutulmadan, ekonomik ömrünü tamamlamasına kadar defalarca kullanılmasıdır.

Atık Azaltımı (Reduce): Alınan ürünlerin uzun süreli kullanılması, kaynakta azaltımı ve gereksiz atık oluşumunun önlenmesidir.

Geri kazanım (Recycling): Üretilen katı atıkların fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemler ile tekrar kullanılması, birincil veya ikincil hammadde elde edilmesi ve enerjiye dönüştürülmesidir. 
GERİ KAZANIM; KAYNAKTA AZALTIM VE TEKRAR KULLANIMI DA İÇİNE ALAN GENİŞ BİR KAVRAMDIR.
Son Güncelleme ( Salı, 11 Eylül 2007 )
 
<< Başa Dön < Önceki 11 12 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 41 - 44 Toplam: 46

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları