g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Ana Sayfa

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Geri Dönüşümün Birçok Yönleriyle Önemi
Yazar Mustafa Talha Gönüllü   
Perşembe, 31 Aralık 2009

Prof.Dr.M.Talha GÖNÜLLÜ 

Geri dönüşümün önemi ile ilgili çok anlatılacak durumlar bulunmakla beraber, ana hatlarıyla önde gelen yönleriyle konunun önemini açıklayalım. Geri dönüşüm konusu yeryüzünde ve yer altında bulunan kaynakların korunması, hızla tüketilmemesi, sağlıklı ve kabullenilebilecek bir harcanma hızı ve dengesine oturtulması için bilim dünyası tarafından önerilmiştir. İlk söylenişi insanların tabiata olan sevgisindenkaynaklanarak, bizlerin yaşamını olumlu yönde etkileyen ağaçların korunmasıiçin kâğıtların geri kazanılması gerektiği şeklinde olmuştur. Olmuştur. Nitekim ilk uygulamalarda kağıdın kazanılmasına çok önem verildiği görülür. Bu en gelişmiş ülkelerde de aynı şekilde yaşanmış, bizlerde de aynı şekilde olmaktadır. Öğretmenlerimizin öğrencilerden evden gazetelerinizi, kâğıtlarınızı getirin gibi söylemleri halen kulaklardadır.

Son Güncelleme ( Cuma, 01 Ocak 2010 )
 
Plastiklerin Üzerindeki Geri Kazanım Sembolleri
Yazar Administrator   
Çarşamba, 21 Ekim 2009

recycling-dentures-lg.jpgÇocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için bu "atık okur yazarlığı"nı sosyal hayatımıza bir an önce entegre etmeliyiz.

Kullandığımız ürünlerin üzerlerinde geri kazanım sırasında ayrıştırmayı kolaylaştıran bazı sembol ve işaretler bulunmaktadır.

Atığın kaynağında ayrıştırılmasının öneminin açık olduğu günümüzde, gözle ayırt edemeyeceğimiz atık özellikleri bu etiketlere işlenmiş olduğundan bunların

anlaşılabilmesi önem taşımaktadır. Bir çok plastik türü geri dönüştürülebilmekte ancak geri dönüşüm yöntemleri farklılık göstermektedir.

Bu yazıda plastik ambalajlar üzerinde karşılaşabileceğiniz 7 sembolden bahsedeceğiz.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 21 Ekim 2009 )
 
Ambalaj 2009 Sempozyumu
Yazar Mustafa Talha Gönüllü   
Cuma, 06 Kasım 2009
ambalaj 2009 semp logo

 

  

Uluslararası Ambalaj Kongre ve Sergisi” ilki ulusal (1997) olmak üzere iki yılda bir Kimya Mühendisleri Odası Koordinatörlüğünde gerçekleştirilmektedir. Genelde 3 günlük yapılagelen Uluslararası Ambalaj Kongresi ve Sergisi, bu yıl ülke ve dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle, ambalajda önemli ve öncelikli konularda bir günlük bir etkinlik biçiminde, 13 Kasım 2009 tarihinde İzmir’de ”Ambalaj 2009 Sempozyumu” adı altında düzenlenecektir.

 

Sempozyumda ana tema Ambalajda Güncel Konular olarak belirlenmiştir. Etkinlikte çağrılı bildiriler ve sınırlı sayıda poster bildiri ile çalıştaylar yer alacaktır. 
Dünyada ve Ülkemizde yaşanan güç koşullarda bile bu tür etkinlikler sorunlara çözüm üretmede ortak sıkıntıların, yeni bilgilerin paylaşımında, yeni çıkış yolları aranmasında yararlı olacaktır. Sanayici, bilimci, kullanıcı, uygulayıcı uzmanların ve ilgili kesimlerin bir arada bulunduğu sempozyuma katılımı bekleniyor.

http://www.ambalaj2009sempozyumu.org/web/ 

Son Güncelleme ( Cuma, 06 Kasım 2009 )
 
İlaçları çöpe atmayın
Yazar Administrator   
Salı, 20 Ekim 2009
medicine.jpg

Evlerde kullanılmayan ilaçların çöpe atılmasını engellemek için yeni bir sistem geliyor. Bu sayede kullandığımız ilaçları eczanelere götürüp uygun koşullarda imha edilmesini sağlayabileceğiz.

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, son kullanma tarihi geçmiş ya da kullanılmayan ilaçların ülke genelinde toplanması ve bertarafını sağlayacak bir sistem kuracak.
Atık ilaçların ülke genelinde toplanması için harekete geçildi.

Çalışma kapsamında bir ay içinde sistemin işleyişini belirleyecek bir yönetmelik taslağı hazırlanacak.

Son Güncelleme ( Salı, 20 Ekim 2009 )
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 5 - 8 Toplam: 46

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları