g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Hasırcılarda File !

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Hasırcılarda File ! PDF Yazdır E-posta
Yazar Mustafa Talha Gönüllü   
Pazartesi, 24 Ağustos 2009

Prof.Dr.M.Talha GÖNÜLLÜ                                                 

YTÜ Çevre Müh. Bölümü                              

 

Bir zamandır aklımdaydı şu file işi. Hani eskiden poşet yerine kullandığımız ipten örme torba şeklindeki alışveriş sonrası taşıma aracı. 

Bunu kafama yazmıştım. Eminönü’ne gidersem, orada esnafa sorayım diye. Neyse geçen hafta içinde Eminönü’ne yolum düştü, şartlı refleks Mısır Çarşısından Mahmutpaşa’nın altına doğru çeşitli sanatlardan dükkanlar var (İstanbul’ayabancılar için söyledim). 

Burada buldum kendimi, ama zihnimde ne için geldiğimi de arayarak. Neyse sonunda file bakacağımı hatırladım. Ve hemen orada bir dükkâna sordum: Acaba buralarda file bulabilir miyim? diye.  Karşı soru şeklindeki cevap ise şaşırttı beni.“Ne kadar lazım?”.  

“Bana bir tane yeter”dedim.  “Bak karşıki dükkânın önünde sıralanmış duruyor oradan satın alabilirsin” dedi. Dükkâna gittim bir renk beğendim. Sadece 2 TL değerindeymiş. Naylon ipten yapıldığından eski bildiğimiz filelere göre daha dayanıklı olacakmış gibi görünüyor.

Satın aldığım yer Hasırcılar diye geçiyor. İstanbul Ticaret Üniversitesinin karşısına düşüyor (biraz Eminönü’ne yakın tarafta). Marmara Belediyeler Birliğinin karşısına da düşüyor denilebilir.

Aldığım fileyi markette kullandım. Kasadaki genç “Medeniyet bu işte! “ diye bir tepki gösterdi. Bundan sonrasını hep beraber yaşarız…

Yorum (1)Add Comment
hasırcılarda file
Yorumu yazan tan tüfekçioğlu, 2009-08-25 07:56:23
Hocam selamlar,
Geçtiğimiz ay iş için İrlanda'da idim. Orada supermarketlerde naylon poşet kullandığınızda ilave para alıyorlar. Hemen hemen herkesin bizim bu eskiden kullandığımız tipte filesi var. markete geldiklerinde cebinden bu fileyi çıkarıyorlar. bu benim en çok aklımda kalan konu oldu. sizin mailiniz de tam üstine oldu. gerçekten ülkemizde de file kullanımı konusunda teşvik edici uygulamalar yapılmalı. bilgi için çok teşekkürler.
Saygılar.
Tan Tüfekçioğlu

Yorum yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Lütfen üstteki güvenlik kodunu yazın


busy
Son Güncelleme ( Perşembe, 27 Ağustos 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >
?>

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları