g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Ambalaj Atıklarının Geri Kazanımında Toplumun Farkındalığı Gerekiyor

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Ambalaj Atıklarının Geri Kazanımında Toplumun Farkındalığı Gerekiyor PDF Yazdır E-posta
Yazar Mustafa Talha Gönüllü   
Perşembe, 07 Mayıs 2009

Prof.Dr.M.Talha GÖNÜLLÜ

Yıldız Teknik Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,  

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Geridönüşümün yapılabilmesi için bu yazıyı okumak gerekir. Sıkılmadan okuyalım lütfen.

Ambalaj atıkları, sanayide, pazarlama yerinde ve tüketim noktaları olan evlerde/işyerlerinde oluşmaktadır. Yukarda bahsettiğimiz sıralamada ilerledikçe ambalaj atığının toplanması güçleşmektedir. En rahat biçimde sanayilerde oluşunca geri kazanılabilmektedir. Marketler, toptancılar, depolar vb. gibi yerlerde de ambalaj atıkları oluşmakta ve bu atıkları da toplamak belirli noktalarda miktarca çok oluşmuş olmaları nedeniyle toplamak çok zor olmamaktadır. Burada en zor kısım ambalaj atıklarının, yerleşimlerde evlerden ve işyerlerinden toplanmasıdır. Burada, esasen, işyerlerinden ambalaj atıklarının evlere göre daha da kolay olabileceğini belirtmek gerekir. En zor toplama, evlerin olduğu yerleşim alanlarından yapılmaktadır. Burada yine bir yanlış yapılmakta ve yoğun yerleşilmiş yerleşim alanlarından toplama, seyrek yerleşilmiş alanlara göre daha zor toplandığı şeklinde düşünülmektedir. Gerçekte, seyrek yerleşim alanları en zor toplamanın yapıldığı kısmı oluşturmaktadır. Ancak, bu genel kaideyi yanlış çıkaracak çok azda olsa yerleşimlerde bilinçli bir toplum varsa birçok yoğun yerleşilmiş alana göre daha fazla ambalaj atığı toplanma başarısı sağlayabilmektedir. Hatta, A.B.D.nde bazı eyaletlerde (Wisconsin)kamusal veya özel araçların boş dönüşleri sırasında bu gibi seyrek yerleşilmiş alanlardan birikmiş atıkları merkezi toplama noktalarına taşıması için yasal zorlamalar da getirilmiştir.

Yukarıdaki paragrafta ifade edilen ambalaj atıklarının toplanma zorluk sırası ile elde edilebilecek başarı sıralamasının benzer olması söz konusudur. Keza, bu başarabilme sıralaması, toplama maliyetleri ve toplanan atığın kalitesi açısından da aynı noktalar/alanlar için aynı yönde ifade edilebilir. Yani fabrikalardaki atıkları toplamak en ucuz ve kalitece de en az kontamine olmuş durumdadır. Seyrek yerleşilmiş yerleşim alanlarından ise toplama maliyeti en pahalı ve kontamine olma ihtimali en yüksek olması söz konusudur.

Yukarıda belirttiğim hususlar, genel olarak dünyanın her yeri için geçerlidir. Bunun istisnaları, sosyoekonomik seviye düşüklüğü, çok dağlık veya ormanlık alanlarda yerleşmiş olma veya çok küçük ada ve adacıklardan oluşan bir alanda bulunma gibi coğrafik koşulların zorladığı haller olabilir.

Ambalaj atıklarının geri kazanılması için başvurulan temel yöntemler aşağıda sıralandığı gibidir:

  • -          Kaldırım kenarına bırakılan atıkların toplanması
  • -          Tüketicinin atığını konteynere veya toplama merkezine getirmesi
  • -          Satılan malın ambalajına uygulanan depozito uygulaması, depozitolu ambalajın satış noktasına götürülmesi

Bilinçsiz toplumlar genelde eğer bırakırsanız bu atıklarını hiç kazanmamaktadır. Bilinç düzeyinin arttığı en son noktada, oluşan atıklar ayrı toplama konteynerlerine tüketiciler tarafından götürülmektedir. Bu toplama yöntemlerinden en maliyetlisi atıkların evin önündeki kaldırımın kenarından alınmasıdır. Tüketicinin atığı konteynerlere ve yakındaki toplama merkezlerine götürmesi ve depozitolu ambalaj malzemesini satış noktasına götürmesi ise mukayese edilmeyecek kadar toplama sistemini rahatlatmakta ve işin fayda/masraf oranını kabul edilebilir düzeye getirmektedir. Günümüz A.B.D., Japonya ve A.B. topluluğu ülkeleri bu nedenle atıkların kapı önünden toplanması yerine atığın getirildiği "bring (konteyner)" ve "payback (depozito)" yöntemlerini özendirmektedirler. Özellikle içecek kutu ve kapları için depozito özendirmesi yaygındır. Halen kaldırım kenarından toplama sistemi bulunmakla beraber, tüketicinin aktif olarak rol aldığı "getir ve bırak" sistemi ağır basmaya başlamıştır. Bu durum, yapılacak yatırımın yönetimler, üreticiler ve toplum tarafından daha karşılanabilir olması nedeniyle ve toplanan ambalaj atıklarının daha iyi pazarlanabilmesi nedenleriyle kendiliğinden doğal mecrasında gelişmektedir ve gelişmeye de devam etmektedir.

Ambalaj atıklarının şehir çöpleri içindeki oranı, gelişmişlik ve refah seviyesine göre artmaktadır. Bunlara ülke örnekleri verirsek; A.B.D.ve İrlanda'da %50'nin üstünde, Almanya, Norveç, Finlandiya ve Yeni Zelanda'da %33-50 arasında olup, ülkemizde ise kabaca %25 civarında bir orandadır. Ambalaj atıkları çöpün genel olarak daha hacimli olmasına neden olduğundan, çöpün düzenli depolanması için gereken alan, hacim ve dolayısıyla masrafın daha fazla olmasına da neden olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde çöpün depolanması, gelişmemiş ülkelere göre daha masraflıdır. Buna karşılık, daha yoğun yerleşildiğinden ve daha fazla yoğunlukta ambalaj atığı oluştuğundan, toplama için yapılan fayda/maliyet (F/M) oranı daha düşük olacak ve yapılan harcamaya karşılık elde edilen fayda oranı daha fazla olacaktır (F/M oranı düşük ancak harcama miktarı fazla). 

Ambalaj atıklarının toplanmasında başlangıç ve gelişme "seçilmiş alanlarda toplama" şeklinde olmuştur ve olmaktadır. Bu, daha fazla ve daha rahat atık toplanabilecek alanların seçilmesi şeklindedir. Günümüzde bu aşamalar kısmen geçilmiş olup, artık toplama maliyetinin daha fazla olduğu alanlara doğru yönelmeye başlanılmıştır. Bu yeni yönelinen zor alanlar, eğitim, artan bilinç ve katılım ile aşılmaktadır. Zorluk düzeyi arttıkça eğitim ve bilinçlendirme de o oranda artırılmak zorunda olacaktır.

Ambalaj atıklarının geri kazanılması ile çöp depo yerinden tasarruf sağlandığı gibi, atığın toplanması, taşınması, üretime hazırlanması ve üretimde kullanılması işleri ile uğraşan firma ve çalışanlar olmakta ve ekonomiye önemli bir dolaşım ilavesi sağlamaktadır.

Modern toplum olma iddiasında olan ülkelerin kendi koşullarının farklı olduğu düşüncesine sahip olması,  genel olarak yanlış bir yaklaşımdır. Eğitimli olmak esasen koşulları daha zor da olsa başarıyı engellememekte, engelleri daha kolay aşıcı olmaktadır. Eğitimli olmakla, aynı şartlardaki toplumlardan daha fazla başarı sağlanabilmektedir. Buna en iyi örnek, adaları oldukça çok olan Japonya verilebilir.

A.B.D.'de merkezi hükümetin konuyla ilgili mevzuatı 1976'da yürürlüğe girmiş olup;

- Title 40: Protection of Environment : PART 246-SOURCE SEPARATION FOR MATERIALS RECOVERY GUIDELINES

İçinde yer almaktadır. Bu mevzuat konuyla ilgili genel olarak olması gerekenlerin bulunduğu bir mevzuattır.

A.B. topluluğunda ise ilgili mevzuat 1994 yılında yayınlanmıştır:

Directive 94/62/EC on Packaging and Packaging Waste, as amended by Directive 2004/12/EC

A.B.nin ilk 15 ülkesi içinde geri kazanmada başarı açısından farklılıklar olup, bazıları çok önde giderken, buna mukabil konulan hedeflere erişmek için arkadan yetişmeye çalışan ülkeler olmuştur. Konuyla ilgili olarak en başarılı örnek olarak Almanya görülmektedir.

Burada özelde kağıtla ilgili biraz değerlendirme yaparsak: 

Kâğıt, tüm ülkelerde tüketiciler veya toplumlar tarafından ambalaj atıkları içinde en çok ve en öncelikle toplanması istenen atık türü olmuştur. Bunun ağaçların korunması düşüncesi ve doğa sevgisi hisleri ile doğrudan ilgisi bulunmaktadır. Ancak, diğer ambalaj türlerinin de özellikle metaller ve plastikler olmak üzere toplanmasının çevre açısından kâğıttan daha az olmayan, hatta fazla olan olumlu çevre katkıları mevcuttur.

2005 yılında AB genelinde 30,3 milyon ton kağıt atığının 22,2 milyon tonu toplanmıştır. Toplamadaki başarı oranı %73,3 olmuştur. Yeni giren üyeler nedeniyle, AB üye ülkeleri için 2008 yılı sonuna kadar kağıt kartonda enaz %60 geri kazanma sınırı konulmuştur. Buna karşılık 2007 yılı itibariyle AB genelinde %64,5 geri kazanım sağlanmıştır. 2010'da bu oranın %66 olması beklenmektedir.

Japonya'da 2005 yılı itibariyle kağıt karton üretiminin %61,2'si atık kağıttan temin edilmekte olup, 19,2 milyon ton atık kağıda karşılık gelmektedir.

Kıtalar bazında 2006 yılı geri kazanım % oranları aşağıdaki şekildeki gibi gerçekleşmiştir.

Dünya da Ambalaj Atiklari 

 

Ülkemizdeki ilgili mevzuat ise 24 Haziran 2007'de yayınlanan "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğidir". Bu yönetmelik 6 Kasım 2008 ‘de yayınlanan birkaç maddelik değişiklikle kısmen değiştirilmiştir. Bu yönetmelikteki toplama hedefleri, geri kazanma % oranlar olarak  aşağıda verildiği gibidir:

 

Yıllık geri kazanım hedefleri (%)

Yıllar

Kağıt/Karton

2005

20

2006

30

2007

35

2008

35

2009

36

2010

37

2011

38

2012

40

2013

42

2014

44

2015

48

2016

52

2017

54

2018

56

2019

58

2020

60

 

Ülkemizde hâlihazırdaki geri kazanma oranları ise konulan hedeflerin çok önünde olup, aşağıdaki gibidir:

Atık Kâğıt Geri Dönüşüm Oranı (Dönkasan, E.Demircioğlu);

               2005              2006              2007                2008

               % 40             % 40               % 39              % 43

 

Geri kazanılan kâğıt-karton ülkemiz kâğıt karton ihtiyacına yetmemekte, eksik kısım ithalatla karşılanmaktadır. Ülkemizde geri kazanılan kâğıtların bir kısmının kalitesi de düşük olup, kullanılması pek istenmemektedir. Ayrıca, ithal edilen kâğıdın fiyat olarak da cazip olması nedeniyle toplanan kâğıdın fiyatının düşürülmesi gerekmektedir. Yaşadığımız ekonomik kriz dolayısıyla da hurda kâğıdın fiyatı oldukça düşmüştür. Kâğıt kalitesine göre kg başına 8 ila 15 kuruş arasında değer almıştır. Fiyatın bu düşme seyri toplama için yapılan harcamaları fayda/maliyet açısından daha da sorgulanır yapmaktadır. Toplama için harcanan para, atıkları ayırmaya oranla 3-5 kat daha fazladır. Sadece kâğıdın toplanmasına dayalı bir toplama işinde istenen fayda daha az olduğundan, özellikle alüminyum ve demir gibi metaller ile plastikler gibi diğer ambalaj malzemelerinin de toplanması gereklidir.

Ülkemizde her yıl toplanan atık kâğıt artmakta olup, 2007 yılı itibariyle 4.578 ton kâğıt tüketilmiş ve 1913 tonu toplanmıştır (E.Demircioğlu, Dönkasan).

Ülkemiz yönetmeliğinde fabrikalarda, pazarlama noktaları ve evlerde oluşan ambalaj atıkları "ücretsiz" olarak toplama için yetkilendirilmiş belediye veya belediye adına hareket eden firmaların araçlarına verilmek zorundadır. Ayrıca belediyelerin ambalaj atığı içeren çöpleri evlerin önünden almaması ve çöp depo yerlerine kabul etmemesi gibi zorlayıcı hükümler getirilmiştir. Ancak toplumumuz konuyla ilgili olarak aydınlatılmadığından, çöpler ayrıştırılmadan kapı önlerine bırakılmakta ve ambalaj atıkları çöp bidonlarından gezgin insanlarca karıştırılarak kalitesizce geri kazanılmaya çalışılmaktadır.

Sanayilerden ve pazarlama noktalarından ambalaj atıklarının ücretsiz alınması konusu, özellikle sanayilerin canını sıkmaktadır. Ancak, toplamanın yapılabilmesi, yani ekonomik olarak fizibil olabilmesi ve ayrıca da geri kazanılmış toplanmış malzemenin pazarda pazarlanabilmesi için bu yola gidilmiştir. Bunun için ambalaj atığı çok olan firmalar, veya birçok firma birleşip, atığı işleyen tesisler kurmuşlardır. Ülkemizin bu öncü ve modern geri kazanma tesislerine çok ihtiyaç var kuşkusuz.  

Sanayilerde oluşan ambalaj atıklarının kendilerinin ücretle satılmasını düşünmeleri yerine, üretimde atık oluşumunu minimize edecek çalışmalar ve düzenlemeler yapılsa kendileri için daha iyi olacağı gibi çevre açısından da oldukça yararlı olacaktır. Ama yönetmelik sanayide oluşan ambalaj atıklarının o mahalde bulunan belediye veya belediye adına yetkili lisanslı toplayıcıya ücretsiz verilmesini istiyor. Bu bir gerçek.

Bu konuda şu hususu da gözler önüne sermek gerekiyor. Çok seyrek yerleşilmiş ve gelir düzeyi iyi olmayan yerleşim bölgelerinde geri dönüşüm işini yapmak en zorudur. Bu gibi yerler,  çok yoğun yerleşilmiş ve gelir düzeyi iyi olan yani ambalaj atığı daha çok oluşan yerlerde bulunan belediyelere göre bu atıkları toplamada aynı avantaja sahip değillerdir. Daha yoğun ve gelir düzeyi iyi yerde birim alanda oluşan ambalaj atığı yoğunluğu çok olduğu için toplanması daha ucuz olacak ve ayrıca da toplanan miktar da çok olacaktır. Bu iki uç durum arasındakiler için bu ekonomiklik ve fizibil olma durumları giderek koyulaşan siyah rengi bulan tonlarda değişecektir.

Şartları zor olan ve gelir düzeyi de iyi olmayan yerlerde belediyelerin bu işi yapacak toplama firması bulmakta zorlanacakları bir gerçektir. Bu gibi zorlanılan yerlere doğru gittikçe farklı ambalaj atığı toplama yönetim planları düşünmek gerekecektir. Bu küçük yerleşimlerde toplum bireyleri daha faal biçimde kendi evleri civarında bu durumu belediyelerle beraber yönetmek durumunda olacaklar, kendilerinin değerlendiremediği ambalaj malzemelerini (cam, metal, plastik vb.) biriktikçe belediyenin göstereceği yerlere götürecekler veya belediye aracı bunları örneğin ayda veya mevsimde bir kere gibi toplayacaktır.

Gelir düzeyi iyi ve yoğun yerleşilmiş yerlerde atık toplamanın daha uygun olacağını ifade etmiştik. Bu gibi yerlerde toplama firması bulmak çok zor olmamakla beraber, belediyeler bu atıkları bir gelir kaynağı olarak düşünmemelidir. Olabildiğince, toplayıcı firmalardan tüm alandan ambalaj malzemelerinin toplanması yönünde zorlamaya çalışmalıdırlar. Bu durumda toplama işi gelir getirici olmaktan uzaklaşacaktır. Belediyeler eğer bu toplama işinin gelir getirici olduğu kanaatinde iseler bu işi kendileri de yapabilirler. Bu suretle toplama işinin reel durumunu yakından görmeleri mümkün olacaktır.

Sanayilerde ve ticarethanelerde oluşan ambalaj atıklarının yine sanayi tarafından değerlendirilmesi karşılığı olarak yerleşim bölgelerindeki yatırım ve harcamalarda kullanılmak üzere bir katkı alınabilir. Bu katkılar ile oluşacak fon yardımıyla ülke genelinde geri dönüşümün giderek yaygınlaştırılması sağlanabilir. Geri dönüşüme geçen çok gelişmiş bölgelerden de bu katkılar kendi durumlarına göre belirlenecek çok küçük oranlarda da olsa alınarak zor alanlardaki geridönüşüm altyapı yatırımları için kullanılabilir. Ancak burada altını çizerek ifade etmek gerekirse atığını toplamak zor olan bölgelerde halkın katılımı ve katkısı (getir bırak) şeklinde yapılması mutlaka zorlanmalıdır. Aksi halde yapılacak iş çevreye yarar yerine zarar veren durumda olacaktır. Bu bölgelerde ambalaj atıklarının kapı önlerinden toplanılması çevre açısından düşüncesizce yapılmış önemli bir zarar ve ziyan bilançosu ortaya çıkaracaktır. 

Tekrar ifade edersek; toplama işinin maliyetli oluşunu azaltmanın yolu, ambalaj atıklarının olabildiğince tüketiciler tarafından konteynerlere getirilmesi için toplum yönlendirilmesinden geçmektedir.

Ülkemiz yönetmeliğinde ambalaj atıklarının satış noktalarında toplanması ve kaldırımdan toplanması yöntemleri, diğer ülkelerin yönetmeliklerinde de olduğu gibi önerilen yöntemler olmuştur. Buna karşılık, tüketicilerin gerek satış noktasına ve gerekse şehirde yerleştirilen ayrı toplama konteynerine getirmesi yönünde yönetmelikte bilgilendirme için görev verilen kurum ve kuruluşlar yönlendirici olmak durumundadır.

Ancak, yapılacakların başarılı olması toplumumuzun konuyla ilgili çocuktan yaşlısına kadar tüm bireylerin zaman geçirmeden bilinçlendirilmesinden ve konuya katılımlarının sağlanmasından geçmektedir. Bu amaçla toplum bireylerinin

NİÇİN geri kazanma yapacaklarını,

NELERİ geri kazanmaları gerektiğini,

NERELERE atıklarını vereceklerini ve

NASIL geri kazanımı yapacaklarını

Öğrenmek ve uygulamak durumundadırlar.

Toplumda sadece öğrenim çağındaki çocuk ve gençlerin bilgilendirilmesi, konu için yeterli olmamaktadır ve olmamıştır. Yetişkin insanları da hedefe almak gerekmektedir. 

Toplumun bilinci ve feragat düzeyi artırılmadan geleceğimizin açık semalı ufuklarına bakmak mümkün olamayacaktır. 

Yorum (6)Add Comment
...
Yorumu yazan K.Can, 2009-05-08 12:35:10
Sayın Talha Gönüllü,

Yazdıklarınızın her satırına bire bir katılıyorum. Peki rekabeti ve rekabetin oluşmasını engelleyen bu toplama sistemini değiştirmek için neler gerekiyor. Yani benim söylemek istedigim şu, toplamaya yönelik geliştirici ve yenilikçi o kadar değişik fikirleri oldugunu düşünen ben ve benim gibi bu işe ilgi duyan herkes, bu fikirlerini gerçekleştiremedikçe biz cevreye nasıl katkıda bulunucaz, eğer belediyeler herhangi bir bölgede toplanmamış atıkların toplanmasına engel olacak ise, bizler bu işten tamamen elimizi ayağımızı çekelim mi?
geri dönüşüm ve toplum bilinci
Yorumu yazan Cafer ÇELİK, 2009-05-08 15:07:01
Saygıdeğer hocam, geri dönüşüm ve toplum bilinci konusundaki yazınız bana bir yetişkin olarak eksiklerimi tamamlama konusunda çok faydalı oldu çok teşekkür ederim. İleri toplumlarda bu konular çarpıcı bir biçimde basın ,yayın ve Televizyonlarda bıkmadan usanmadan işlenmektedir.Çoğu proğramların yapılması da zorunludur.
İnşallah bizde bu bilince ulaşabilmek için en azından onları taklit ederiz..
... girişimci ruh
Yorumu yazan M.Talha Gönüllü, 2009-05-08 17:06:23
Sayın K.Can,
Siz ve sizler gibi girişim ruhu olan insanlara ülkemizin ihtiyacı çok biliyorsunuz. Bu girişimler sırasında da bir çok yeni fikirler üreteceğinizi de düşünüyorum. Bu makalenin ana teması konuyla ilgili durum tespiti yapmak, çerçeve çizmek idi. Yukarda da belirttiğim üzere, ülkemizin en büyük engellerinden birisi de belediyelerimizin konuyla ilgili olarak kazanç elde etmeyi düşünüyor olmalarıdır. Burada ifade edilecek şey, gelir düzeyi iyi, yoğun yerleşilmiş belediyelerimizin mutlaka zaman geçirmeden ya kendileri yada lisanslı firmalarla (kayırmaca yapmadan) geri dönüşüm hareketini başlatmalarıdır.
fikir
Yorumu yazan Cihad ARTAN, 2009-05-13 12:01:00
Sevili Hocam; bu güne kadar genelde düşünülmeyen ve fakat düşünülmesi elzem çevre bilinci konularında göstermiş olduğunuz güzel çalışmalarınızdan dolayı sizi ilk önce sizi tebrik etmek isterim. Bence sizin yukarıda da bahsettiğiniz konuların önemini ve ülkemize sağlıyacağı maddi kazançları tüm yayın organlarıyla topluma ilk önce duyurup bunu sindirmesini sağlamak gerektiğini naçizane düşünüyorum. Bakanlık bünyesinde bir kurulun, gerekli çalışmalar ve kanuni değişiklerle geri dönüşümün sağlanması,toplanması ve verimli hale getirilmesi noktasında koordineyi sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Sizce bu düşünceler olgunlaştırılamazmı sevgili hocam? saygılarımla
hergünümüz az da olsa düne göre iyi olmalı
Yorumu yazan M.Talha Gönüllü, 2009-05-13 21:22:53
Kıymetli Cihad Beyefendi,
Sizin buram buram güzellik kokan hisli yazınız için teşekkür ederim. Her günümüz iyi olacak. Ümitliyiz. Bildiklerimizden ve öğrendiklerimizden mesuluz. Gelecekte insanların aclıktan, kıtlıktan ve çevre kirlenmesinden kırılmaması için yapacağımız şeyler çok bu günden. Başlangıç için küçük iş büyük iş demeyip, sürekli olarak elemizden geleni, ama sürekli olarak, alışkanlık ve ruhumuzu besleyen bir kavram olarak hayatımıza geçirmeliyiz. Saygılarımla,
...
Yorumu yazan caner ÇALIK, 2009-05-18 12:28:35
değerli hocam biz gençleri aydınlatmak için ne güzelde yazmışsınız.Sizin bu düşünceleriniz ışığında her geçen gün biraz daha bilinçleniyoruz. İnşallah bizlerde çevre bilincini ve geri dönüşümünün geleceğimiz açısından ne kadar önemli olduğunu çevremizdeki insanlara iyi anlatabiliriz.Bizlerde elimizden geleni yapmalıyız.Bunun için sizin bu yazılarınız çok önemli; hem bize öğretici oluyor hemde bizim yanlız olmadığımızı ve arkamızda sizin gibi saygıdeğer büyüklerimizin olduğunun farkına varmamızı sağlıyor. Çok teşekkürler

Yorum yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Lütfen üstteki güvenlik kodunu yazın


busy
Son Güncelleme ( Cumartesi, 27 Haziran 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >
?>

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları