g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - CD'lerinizi çöpe atmayın

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


CD'lerinizi çöpe atmayın PDF Yazdır E-posta
Yazar Emel Safa   
Cuma, 29 Ağustos 2008

CD’lerinizi çöpe atmayın

CD'lerin geri dönüşümü dünyada da Türkiye'de de mümkün. Birkaç kimyasal işlemden geçirilen CD'lerden otomobil, bilgisayar ve medikal malzeme yapılabiliyor. Nasıl mı?

Kayseri’den Neşe Akkaya’nın yesil.ntvmsnbc'ye CD'lerin geri dönüşümünün olup olmadığını sordu. Akkaya'nın sorusu şuydu:

“Evdeki bozuk CD’leri topladım, epey çıktı. Acaba CD’lerin geri dönüşümü mümkün mü? Mümkün ise plastikler içine mi katacağım yoksa onları da ayrı mı tutmalıyım?”

Exitcom Recyling şirketi Fizik Yüksek Uzmanı Esra Eken, CD’lerin geri dönüşümünün dünyada da Türkiye’de de mümkün olduğunu söylüyor. Eken “CD’lerinizi biriktirin, elektronik atık şirketlerine yollayın. Biriktirdiğiniz CD’lerin sayısı 100’ü geçerse şirketler evinize gelip alıyor” diyor.

CD’LER NASIL DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
Eken, CD’lerin dönüşüm sürecini de şöyle anlattı:

 

Teknolojinin ilerlemesi ve veri paylaşımının artmasıyla hızla tüketilen ‘taşınabilir depolama kaynakları’ CD’lerin miktarı gittikçe artıyor. Dünyada CD'lerin geridönüşümüyle değerli plastik polikarbon hammadde kaynağı olarak geri kazanılıyor ve yeniden kullanıma hazırlanıyor. Bu geri dönüşümle enerji tasarrufu, hammadde korunumu, ekonomik kazanç sağlanıyor. Türkiye’de de CD’lerin geri dönüşümü mümkün.

Elektronik atık kategorisine alınabilen CD'ler gerek gerikazanım tesislerinde, gerek ise özel data CD'lerini arşivleyerek bertaraf edilen tesislerde özel kırıcılar ve makinelerle hammadde kaynaklarına dönüştürülüyor. CD’ler, yüzde 99 polikarbondan oluşuyor. Geri kalanı ince bir metal tabaka (alüminyum) ve de bir koruma tabakası ve baskı boyaları...

MEKANİK TABAKASIZLAŞTIRMA:
Kırılmamış CD’lerden fırça ile boya ve alüminyum tabakası alınıyor. Şeffaflanan CD daha sonra öğütülüyor.

ISLAK KİMYASAL İŞLEM:
Kırık CD’ler ise öğütüldükten sonra Natron eriyikle yıkanarak alüminyum ve boya tabakaları çözülüyor ve temiz bir Polycarbon elde ediliyor.

Bundan sonraki işlem aşamalarında bu değerli hammadde otomobil endüstrisinde, bilgisayar yapımında ve medikal cihazların üretiminde kullanılıyor.

Eken, CD'leri geri dönüştürmek isteyen duyarlı kişilerin, CD’leri biriktirip elektronik atık şirketlerine kargo ile yollayabileceğini söylüyor. Bazı şirketlerin ödemeli olarak bu kargoları alabileceğini ekliyor. Eğer CD'lerin sayısı 100-200 civarındaysa şirket kendisi de gelip alabiliyor. Eken, CD'leri biriktirdikten sonra elektronik atık toplayan özel bir şirkete başvurmak çok sık yapılan bir uygulama olmadığı için CD'lerin şirkete nasıl ulaştırılacağı konusunu karşılıklı görüşmekte fayda olduğunu belirtiyor.

http://yesil.ntvmsnbc.com/Haberler/HaberDetay.aspx?HaberId=299

Yorum (1)Add Comment
Çok Güzel fakat...
Yorumu yazan Oğuz, 2008-09-21 14:03:49
çok güzel fakat ulaştırma sorunu var çöpe gitceğine neden bir işe yaramasın ki smilies/wink.gif

Yorum yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Lütfen üstteki güvenlik kodunu yazın


busy
Son Güncelleme ( Cuma, 29 Ağustos 2008 )
 
< Önceki   Sonraki >
?>

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları