g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Türkiye, e-Belge Uygulamalarında Büyük Bir Pazar

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Türkiye, e-Belge Uygulamalarında Büyük Bir Pazar PDF Yazdır E-posta
Yazar sezen   
Cumartesi, 24 Mayıs 2008
                                           e-fatura.jpg                                

Türkiye, e-Belge u
ygulamalarında diğer ülkelere göre 20 kat daha büyük bir pazar. 21 bin kağıt belgenin e-belgeye dönüştürülmesinin bir şirkete sağladığı kar ise, yılda 5 milyon 640 bin YTL.

Belge trafiğinin işletmelere ve devlete büyük bir yük getirdiği biliniyor. Yılda 500 milyon YTL işlem hacmine ulaşan bir firma, bir tır dolusu kağıt evrak kullanıyor. Bir işletmenin sözleşme, teklif, fatura ve irsaliyeden oluşan yılkı toplam 21 bin belgesini e-belgeye dönüştürmesi halinde ise karı, yılda 5 milyon 640 bin YTL’ye varıyor. E-faturalama yöntemi ile de veri hazırlama, veri girişi ve kağıt iş yükünden oluşan maliyetler tamamen ortadan kalkıyor.

Böylece fatura karşılaştırma ve onaylama iş yükünde % 70, satıcı ile müzakere süreçlerinde ve anlaşamazlık çözümlerinde ise % 80 optimizasyon sağlanıyor. E-belge yönteminde ödeme sistemleri, standartlar ve sipariş içerikleri ise ülkeden ülkeye değişebiliyor.

e-Belge Projesi İhracat Bürokrasisini Ortadan Kaldıracak

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, “e-Belge Projesi” ile birlikte, ihracat işlemlerinin % 95’inin ilk 4 saatte, ithalat beyannamelerinin de % 80’inin ilk sekiz saatte bitirileceği bildirildi. Tüzmen, ihracat rakamlarında sevindirici gelişmeler yaşandığını ve son bir yılda 70 milyar dolara ulaşıldığını söyledi.

e-Belge Projesinin sadece bakanlığa bağlı kurumları değil, dış ticaretle ilgili bütün tarafları ilgilendirdiğini ve dış ticaret işlemlerinde çığır açacak bir proje olduğunu belirten Tüzmen, “Proje kamu özel sektör ortaklığının en güzel örneğini teşkil ediyor” dedi. Artık dış ticaret işlemlerinde bürokrasi döneminin kapandığı bir dönemin yaşandığını ifade eden Tüzmen, “Bürokrasiyi sıfırlayamayacağız ama bürokrasiyi en aza indirdiğimiz bir dönemi yaşıyoruz. Bürokrasi dönemi kapanırken teknoloji dönemini yaşıyoruz. Bugün bir devri kapatıyoruz ve bir devri açıyoruz” açıklamasında bulundu.

Dünyada çok ciddi bir rekabet ortamı olduğunu ve bu ortamda zamanın en önemli faktör olduğunu kaydeden Tüzmen, “Artık iş yapmak için bilgi teknolojilerini tam anlamıyla kullanmamız lazım. Bu sene 180 milyar dolar civarında dış ticaret hacmi yakalayacağız. Tabi burada ancak yüksek teknolojiden yararlanarak, bu imkanları geliştirebiliriz” şeklinde konuştu. Verimlilik ve güvenlik açısından kağıtların sürekli ortada dolaşmasının, sahte belge ve sahte işlemler gibi sorunlar ortaya çıkardığını kaydeden Tüzmen, “Dünyada artık kağıtsız ticaret konuşulmakta ve gümrüğüm elektronik uygulamalarda bütün uygulamalarda herkese yardımcı olması yeterli olmakta. Dış ticarette rol alan tüm kurumların ortak bir platformda birleşmesi gerekmekte. Biz bu dönemde bunu başardık” dedi.

e-Fatura Çalışmaları Tamamlandı

1038.jpg
Elektronik fatura alt yapısının bütün unsurları ile hayata geçirilmesine yönelik çalışmalarına devam eden Maliye Bakanlığı, Gelir Elektronik Fatura Kayıt Sistemi’ne ilişkin çalışmalarını tamamladı.

Elektronik Fatura Kayıt Sistemi kapsamında kağıt ve güvenli elektronik imzalı dijital belge olarak düzenlenebilen birinci nüsha faturalar şu özelliği taşıyacak.

  • Seri Sıra Numarası Yerine Fatura ID Numarası Kullanımı: Elektronik Fatura Kayıt Sistemi kapsamında oluşturulan faturalarda, seri-sıra numarası yerine Fatura ID numarası kullanılması ön görüldü. Fatura ID numarası 3 haneli birim kod ve 15 haneli sıra numarası olmak üzere toplam 18 haneden oluşacak. Fatura ID numarası içersinde yer alan birim kodu, sistemden yararlanan kurum bünyesinde fatura düzenleyecek her bir birim için belirlenen alfa nümerik bir kod olacak. Fatura ID numarası içersinde yer alan sıra numarası ise ilk 4 karakter yıl, sonraki 2 karakter ay ve geri kalan 9 karakter de müteselsil numaradan oluşacak.

 

  • Sistem Amblemi: Elektronik Fatura Kayıt Sistemi kapsamında oluşturulan faturalarda, genel esaslara göre düzenlenen faturaların üst orta kısmına gelecek şekilde basılması zorunlu olan “Belgelere Konulacak Özel İşaret (Amblem)” ile “İl Kod Numarası” yerine, aynı konumda bulunmak üzere belirlenen Elektronik Fatura Kayıt Sistemi Amblemi basılacak.

 

  • Sistem Şerhi: Elektronik Fatura Kayıt Sistemi kapsamında oluşturulan faturalarda, faturanın alt kısmında açık ve okunaklı şekilde yer almak üzere “Bu fatura Elektronik Kayıt Sisteminde kayıtlıdır. Faturanın kayıtlı olduğuna ilişkin sorgulama http://www.efatura.gov.tr internet adresinde yapılabilir” şerhine yer verilecek.


Kaynak: Geri Dönüşüm Teknoloji Sistemleri Dergisi


Yorum (1)Add Comment
...
Yorumu yazan deniz, 2008-06-12 16:44:30
çok güzel bir proje olmuş smilies/smiley.gif . umarım herkes bu projeyi destekler ve e-fatrura sistemine geçer. bu arada site de çok güzel olmuş. insanlar saçma sapan sitelere (anne nasıl öldürülür.com , oyunlar , forum ...) bakıcaklarına bu tür sitelere bakıp bilinçlenseler çok daha güzel olur. bu siteyi oluşturanlara teşekkür ediyorum...

Yorum yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Lütfen üstteki güvenlik kodunu yazın


busy
Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >
?>

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları