g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Yenilenebilir Enerji Kaynakları PDF Yazdır E-posta
Yazar sezen   
Pazartesi, 05 Mayıs 2008
Dünyada enerji gereksiniminin %80’i fosil yakıtlardan (doğal gaz, petrol, kömür) karşılanmaktadır. Ancak fosil yakıtların kullanımının neden olduğu çevre kirliliği sorunları ve özellikle petrol ve doğal gazın bilinen rezervlerinin giderek azalması yeni ve temiz enerji kaynaklarının araştırılmasına yol açmıştır.İnsan gereksinimlerinin karşılanmasında ve gelişmenin sağlıklı olarak sürdürülmesinde gerekli olan enerji özellikle sanayi, konut ve ulaştırma gibi sektörlerde kullanılmaktadır. Ancak enerji; yaşantımızdaki vazgeçilmez yararlarının yanı sıra üretim, çevrim, iletim taşınım ve dağıtım/tüketim süreçlerinde büyük oranda çevre kirlenmesine de yol açmaktadır. Nüfus artışı, sanayinin gelişmesi-büyümesi doğrultusunda kurulan büyük ölçekli enerji üretim ve çevrim sistemleri yöresel ekolojik dengeyi büyük ölçüde etkiledikleri gibi sınırları aşan olumsuz etkileri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle çevre sorunları ulusal olduğu kadar uluslar arası boyutlar da taşımaktadır. Yine bu nedenle çevre sorunlarını gidermek için, gerekli önlemlerin alınmasının yanı sıra uluslar arası işbirliği, eşgüdüm ve yaptırımlar gerekir.

Enerji Kaynakları

Birincil enerji kaynakları kabaca 2 başlıkta toplanabilir.

- Yenilenemeyen Enberji Kaynakları:
Fosil yakıtlar (kömür, petrol,, doğal gaz) ve nükleer enerji kaynakları
- Yenilenebilir Enerji Kaynakları
Odun, bitki artıkları, tezek, biyo enerji, jeotermal enerji, güneş, rüzgar, hidrolik be gel-git dalga enerji kaynaklarıdır.

Fosil kaynaklar (yakıtlar) içersinde petrolün sınırlı rezerve sahip olması, petrol üretimin 21. yüzyılın ilk çeyreğinden sonra azalan üretim ve artan fiyat nedeniyle düşüş göstereceği, doğal gazı 65-70 yıl, petrolün 45-50 yıl kadar, kömürün ise çok daha uzun süreler (160-170 yıl) yetebileceği dikkate alınırsa, kirletici enerji kaynağı olmasına rağmen,  kömür, yine de en çok ve en uzun kullanılacak bir kaynak olacağa benzemektedir. Her üç kaynağın tüketimi ile atmosferde ortaya çıkacak kirlilik etkileri ise İklim Değişikliği ve Küresel Isınmaya neden olacaktır. (Not: Türkiye’deki linyitin yıllık 114 milyar kWh lik potansiyelinin % 20’si kullanılmaktadır.)
yen.jpgDünyada büyük ölçüde yenilenemeyen enerji kaynaklarının kullanılıyor olması, çevre sorunlarını önemli ölçüde artırmıştır. Bu nedenle çevresel etkileri az olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliş her bakımdan olumludur. Ancak bazı teknik sorunların çözümlenebilmesi için bilgi birikimi ve zaman ihtiyaç var. Dünyadaki enerji gereksiniminin % 80’i fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Ancak fosil yakıtlarının kullanımının neden olduğu çevresel kirliliği sorunları ve özellikle petrol ve doğal gazın bilinen rezervlerinin giderek azalması yeni ve temiz enerji kaynakların araştırılmasına yol açmaktadır. Güneş, rüzgar, biyo kütle, biyogaz, biyo etanol, jeotermal vb. gibi yenilenebilir enerji kaynakları bol ve temiz olmalarına karşın her alanda son kullanım için istenen teknolojik düzey ve buna bağlı olarak ta ekonomiklik henüz tam olarak sağlanamamıştır.

yen2.jpg

yeni3.jpg


   2020’li yıllarda elektrik  üretiminde;

- Petrolün payının azalması,
- Kömürün % 30’larda kalması,
- Doğal gaz payının ciddi şekilde artması,
- Nükleer enerji payının % 12 olması,
- Yenilenebilir enerji payının ise % 20 olması beklenmektedir.

Türkiye’de yaklaşık % 17-19 düzeylerinde olan elektrik kayıpları  AB ülkelerinde % 7-9 civarında olup, bu kadar kayıp Türkiye Enterkonnekte Elektrik Ağı’nın en önemli sorunlarından biridir ve acilen iyileştirmeye gidilmelidir.

Kaynak: Çevre ve Mühendis, 2008/ Sayı 29

Yorum (0)Add Comment

Yorum yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Lütfen üstteki güvenlik kodunu yazın


busy
Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >
?>

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları