g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Geri Kazanımın Katı Atıklar Kontrolü Yönetmeliğindeki Yeri

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular


Geri Kazanımın Katı Atıklar Kontrolü Yönetmeliğindeki Yeri PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Salı, 11 Eylül 2007

Son yıllarda ambalaj sektöründeki gelişmelere ve tüketim alışkanlıklarının değişimine paralel olarak ambalajlı ürün kullanımı yaygınlaşmakta buna paralel olarak evsel katı atıklar içindeki ambalaj atığı yüzdesi ve miktarı da artmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak geri kazanım ve geri dönüşüm ülkemizde ekonomik bir gerçek haline gelmiştir. Bununla birlikte T.C. Çevre Bakanlığı tarafından 1991 yılında yayınlanan "Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği" ile geri kazanım yerel yönetimler ve ilgili sanayi kuruluşları için yasal zorunluluk haline dönüşmüştür.

14 Mart 1991 tarih ve 20814 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanmış olan Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ ne göre, katı atık üreten kişiler açısından; katı atık üreten kişi ve kuruluşlar, en az katı atık üreten teknoloji seçmekle, mevcut üretimdeki katı atık miktarını azaltmakla, katı atıklar içerisinde zararlı madde bulundurmamakla, katı atıkların değerlendirilmesi ve maddesel geri kazanma konusunda yapılan çalışmalara katılmakla yükümlüdür.

Belediye ve mücavir alan sınırları içinde belediyeler, bu alanlar dışında ise, mahalli en büyük mülki amiri evsel ve evsel nitelikli endüstriyel katı atıkların çevreye zarar vermeden bertarafını sağlamak, çevre kirliliğini azaltmak katı atık depo sahalarından azami istifade etmek ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla evsel katı atık içindeki değerlendirilebilir katı atıkların sınıflandırılarak ayrı toplamak ve bunlarla ilgili tedbirleri almakla yükümlüdürler.

 Katı atıklar yönetmeliğinde süt, yoğurt, ayran , yenilenebilir sıvı yağ , meşrubat, su ve alkollü içecekler gibi sıvı gıda ürünleri ile deterjan ve şampuanlar gibi temizlik ürünlerini cam, metal lamine karton ve plastik ambalajlar içinde piyasaya süren işletmeleri bu ürünlerin boş ambalajlarını belirli oranlarda geri toplama ve geri kazanma zorunluluğu kota veya depozito uygulaması getirmiştir.

Yorum (0)Add Comment

Yorum yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Lütfen üstteki güvenlik kodunu yazın


busy
Son Güncelleme ( Pazar, 16 Eylül 2007 )
 
< Önceki   Sonraki >
?>
Türkiye Geri Dönüşüm Platformu 

Kullanıcı Girişi

utputCharset(), 0 ); ?>