g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Ömrünü Tamamlamış Araçlara İlişkin Ekonomik Analizler

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Ömrünü Tamamlamış Araçlara İlişkin Ekonomik Analizler PDF Yazdır E-posta
Yazar sezen   
Pazartesi, 24 Mart 2008

Avrupa Birliği Yönetmeliği’nin Ömrünü Tamamlamış Araçlar’a ilişkin yeni konuları bu araçlar için tasarım, minimum yeniden kullanım ve kazanım oranları için teknik gereksinimlerdir. Bu direktif ÖTA için altyapı sistemini düzenlemeyi hedeflemektedir.

İşletmecilerce Avrupa Birliği Direktifleri ışığı altında otomobil geri dönüşüm aktivitelerinin değişen durumu yorumlanmıştır. Sonuçlar AB Direktiflerinde tanımlı 2006 hedeflerine ulaşmak için ÖTA’larda daha çok plastik ayırmak gerektiğini göstermiştir. ÖTA’lardan % 14 fazla ayırma işlemi geri dönüşümün % 80 artmasına neden olacaktır. Bu işlemler ekonomik olarak iyi organize olmuş sökücülerle (de monte edenlerle) başarılabilir.

Uzun dönemde otomobil parçalama işleminden kalanlar ve ayırmadan sağlanan ürünler için geri dönüşüm olanaklarını, ayırma teknolojilerini geliştirmek, 2015 yılındaki geri dönüşüm kotasına ulaşmak için önemli bir senaryodur.   Avrupa’da otomobil ilişkili malzeme akışı gittikçe artmaktadır. ÖTA’lardan kaynaklanan yıllık atık akışı iki kategoriye ayrılmaktadır. N1 sekiz koltuktan az sayıda yolcu taşıyan ve M1 3,5 tonu geçen araçlar için tanımlanmıştır. Bunlarla ilişkili olarak potansiyel çevre sorumluluğu yeni çevre politikalarını kurmuştur. Konsepti süresi uzatılmış ürünlerin sorumluluğudur. Bu prensip otomobil endüstrisinin değişik formlarından, Avrupa Parlamentosu’nun 2000/53/EC olarak adlandırılan Direktifi’nden, alınmıştır. Bu direktif otomobil dizaynı için teknik ihtiyaçları maddeler halinde belirtmiştir.
  • 01.07.2003 kadar; pazarda bulunan araçlar kurşun, cıva, kadmiyum veya krom içermeyecek.
  • 01.01.2006 kadar,
1980 sonrası üretilen araçlarda yeniden kullanım ve geri kazanım % 85, geri dönüşüm % 80, 1980 öncesi üretilen araçlarda ise, yeniden kullanım ve geri kazanım % 75, geri dönüşüm % 70,
  • 01.01.2015 kadar, yeniden kullanım ve geri kazanım % 95, geri dönüşümün % 90 olması hedeflenmektedir.

 

   Şekil 1. 1985 yılında üretilen bir araçtaki ortalama malzeme kompozisyonu

Araç geri dönüşümü ile bu ilgili makalede kafamızda daha somut bir çıkarım olsun diye yukarıdaki şekil yardımcı olabilir. 1985 yılında üretilen bir araçtaki malzemeler;

 

otofraksiyon.png% 71 demirli metaller,

% 8 plastik,

% 7 demir dışı metaller,

% 5 lastik,

% 4 diğerleri,

% 3 cam ve

% 2 sıvılardır.

 

 

Gelişen teknolojiyi göz önüne aldığımızda, bir aracı oluşturan malzemeleri iki farklı yıla göre değişimini incelersek:

 

 

Malzeme 1985 (%) 1998 (%)
Demirli metaller 71.5 65.4
Demir dışı metaller 6.8 10
Lastik 5 5.6
Sıvılar ( yağ içermiyor) 2 2
Plastik 8 9.3
Cam 2.9 2.9
Diğerleri 3.9 4.8

 

  Tablo1. 1985 ve 1998 yıllarında üretilen 2 aracın ortalama malzeme kompozisyonu

AB ÖTA Direktifinin hedeflerine ulaşmak için, bir otomobilin hayat çevrimi boyunca yer alan tüm bileşenleri bilmek çok önemlidir.Aşağıda bununla ilgili bir akış şeması yer almaktadır.

 otoakisdiagram.png

 

Şekil 2. Bir aracın yaşam çevrimi

 

Orijinal araç üreticilerinden (OAÜ) çıkan araçlar tüketiciye ulaşır. Tüketicini kullanımından çıkan araç ilk önce demonte prosesi ile veya sökme işlemine uğrar. Burada aracın değerli malzemeleri katalitik konvektör veya aküsü gibi ayrılır. Yeniden kullanılabilen malzemeleri ufak garajlara, üreticilere veya kişisel alıcılara satılır.

Daha sonra parçalama prosesine gelen araç küçük parçalara ayrılır. Demirli ve demir dışı malzemeler burada magnetik ayırıcı ile ayrılır. Demir dışı metaller ise havalı sınıflandırma ile ağır ve hafif olarak ikiye ayrılır. Böylece alüminyum, bakır ve çinko gibi malzemeler kolayca ayrılır.

Bir araçta bulunan tüm malzemeleri değerli kabul edip, onları yeniden kullanma, geri kazanım/dönüşüm yoluna gidilirse AB Direktiflerindeki hedeflere ulaşılabilir. Bunlara ek olarak otomobil üreticileri geri dönüşümüde bir kalite standardı olarak kabul etmelilerdir. Bu çevrimin ekonomik boyutunu da iki tabloda özetlersek:

auto4.jpg

  Tablo2. Demonte prosesinin ekonomik karakterizasyonu

auto5.jpg

 

Tablo3.Parçalama prosesinin ekonomik karakterizasyonu

 

Son olarak demonte prosesinin maliyet analizine Şekil 3 ile farklı bir açıdan bakalım.

auto6.jpg

 

 

  

Şekil 3. Demonte prosesinin maliyet analizi

 

Bu şekilde;

 

İş gücü % 56,

Yapım & Ekipman maliyeti % 27,

Demonte malzemelerin geri dönüşümü % 8,

Demonte malzemelerin taşınması % 5 ve

Bakım ve enerji maliyeti % 4 paya sahiptir.

 

 

Demonte prosesi ile 91 kg malzeme ayrılmaktadır, bunların da % 80 geri dönüştürülmektedir. Yıllık toplam maliyet 96.227 € ve yıllık toplam kazanç 119.000 € olarak hesaplanmıştır.

Tüm bu yapılan araştırmalar Portekiz’de gerçekleştirilmiştir. Yapılan ekonomik analizler otomobil geri dönüşüm pazarının büyüklüğünü ortaya koymuştur. Tüm çıkan atıkların çevresel etkileri ve ülkemizin ekonomik durumu göz önüne alındığında otomobil geri dönüşüm sektörünün gelişmesi hem ülkemizin güzelliklerinin korunmasını hem de istihdamın artmasını sağlayacaktır.  

 

Kaynak: Assessing the economics of auto recycling activities in relation to European Union Directive on end of life vehicles,
                 Paula F. , Jose´ A., 2006

 

 

 

Yorum (1)Add Comment
Ömrünü tamamlamış araçlar
Yorumu yazan serhat, 2011-10-26 15:43:54
Ömrünü tamamlamış araçlar konusunda bitirme çalışması yapıyorum.Öta hakkıda bilgi ve kaynaklarını varsa lütfen yardımcı olun.

Yorum yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Lütfen üstteki güvenlik kodunu yazın


busy
Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >
?>

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları