g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Türkiye'nin İlk Hibrit Otobüsü Geliyor

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Türkiye'nin İlk Hibrit Otobüsü Geliyor PDF Yazdır E-posta
Yazar sezen   
Cuma, 14 Mart 2008

Hibrit özellikle egzoz gaz salınımlarının minimum olduğu doğaya uyumlu bir motor sistemidir. Araç hem motor, hem elektrik gücüyle çalışmaktadır. Yakıt ekonomisi v11566.jpge çevreye uyumludur.

 1960’ta Türkiye’nin ilk şehirlerarası otobüsünü imal eden Otokar, bu kez Türkiye’nin ilk hibrit toplu taşıma aracının prototipini tanıttı. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Doruk ile eş zamanlı olarak geliştirilen hibrit otobüsün 2008 yılı boyunca test edilecek daha sonra mükemmelleştirilerek seri üretime geçeceğini söyledi.

 

Hibra'nın Teknoloji Geliştirme Maliyeti 900 Bin Dolar

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Görgüç, otobüsün fiyatı konusunda henüz bir bilgi veremeyeceklerini, testlerin tamamlanmasının ardından otobüsü 1 yıl içinde mükemmelleştirip satışa hazır hale getirmek istediklerini söyledi. Otobüsün, sağa yanaştığında hafif yana yatabildiğini ve saatte 90 kilometre hıza göre geliştirildiğini belirten Görgüç, yapacakları testlerin ardından aracın en uygun hangi parametrelerde programlanacağını tespit edeceklerini kaydetti. Aracın teknoloji geliştirme maliyetinin 900 bin dolar civarında olduğunu bildiren firma genel müdürü, üretim adetlerinin ise oluşacak talebe bağlı olduğunu söyledi.

Hibrit teknolojisinin dünyada giderek arttığına dikkat çekilirken, her durduğunda elektrik enerjisi üreterek bunu depolayan Doruk 160 LE Hibra’nın yüzde 30 oranında yakıt tasarrufu sağlandığını söylendi.

Yüzde 40’ı İhraç Edilecek

Görgüç, Doruk serisiyle aynı platformda geliştirilen hibrit otobüs prototipi için ayrı bir yatırıma ihtiyaç duyulmadığını da belirtti. Doruk otobüslerinin yüzde 40’ının ihraç edileceğini söyleyen firma müdürü, 2008 başında üretimine başlanacak 190 LE’nin özelliklerini anlattı: “LE tipi AB normlarına uyumlu özellikle orta ve büyük belediyelerde kullanılabilecek çağdaş bir araçtır ve özürlülerin inip binebileceği geniş hacimli bir üründür.”

Dünyada giderek yaygınlaşan hibrit teknolojilerinin kullanıldığı otobüs, hem dizel hem elektrik ile çalışmaktadır. Hibra, sadece fosil yakıtlarla çalışan otobüslere kıyasla düşük emisyon seviyesi, daha düşük seviyelerde NOx, CO2 gibi gaz atıkları ve düşük yakıt tüketimi sunmaktadır. Bu yönüyle doğa ile barışık otobüs, doğal kaynakları koruyarak daha az çevre kirliliğine neden olurken, ayrıca kullanıcıya yakıt tasarrufu, düşük işletme maliyetleri gibi avantajlar da sunmaktadır.

İstanbul Ticari Araç Fuarı’nda Görücüye Çıkacak

Doruk 160 LE Hibra, ilk kez İstanbul Ticari Araç Fuarı’nda sergilenecektir. Otokar’ın 2008 yılı başından itibaren üretime başlayacağı ve satışa sunacağı Doruk 190 LE ise alçak tabanlı girişi, engelli ve bebek arabası iniş-binişleri için özel uygulamaları, otomatik şanzımanı ve bağımsız ön aksı ile Türkiye şartlarına uygun olarak tasarlanmıştır.

Kaynaklar : http://www.haberx.com/n/1063168/turkiyenin-ilk-hibrit-otobusu-geliyor.htm

                      http://www.patronlardunyasi.com/news_detail.php?id=369099

 


 


 

 

Yorum (0)Add Comment

Yorum yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Lütfen üstteki güvenlik kodunu yazın


busy
Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >
?>

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları