g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Şimdi Dönüşüm Zamanı

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular


Şimdi Dönüşüm Zamanı PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Salı, 11 Eylül 2007

KATI ATIKLARIN GERİ KAZANIMI

ImageKatı atıkların geri kazanımında 3R olarak sembolize edilen Reuse (tekrar kullanma)-Reduce (atık azaltımı)-Recycling (geri kazanım) yaklaşımı ön plana çıkmaktadır. Bu 3R çeşitli azaltma stratejileri tarafından daha az atık bertarafını başarmaya doğru direkt bir yaklaşımdır. 3R yaklaşımını oluşturan kavramların tanımları şöyledir;

 

Tekrar kullanım (Reuse): Üretilen atığın toplanıp ve temizlenmesi haricinde hiçbir işleme tabi tutulmadan, ekonomik ömrünü tamamlamasına kadar defalarca kullanılmasıdır.

Atık Azaltımı (Reduce): Alınan ürünlerin uzun süreli kullanılması, kaynakta azaltımı ve gereksiz atık oluşumunun önlenmesidir.

Geri kazanım (Recycling): Üretilen katı atıkların fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemler ile tekrar kullanılması, birincil veya ikincil hammadde elde edilmesi ve enerjiye dönüştürülmesidir. 
GERİ KAZANIM; KAYNAKTA AZALTIM VE TEKRAR KULLANIMI DA İÇİNE ALAN GENİŞ BİR KAVRAMDIR.
Yorum (4)Add Comment
...
Yorumu yazan olcay, 2007-12-13 09:40:36
3R :
Tekrar kullanım (Reuse): Üretilen atığın toplanıp ve temizlenmesi haricinde hiçbir işleme tabi tutulmadan, ekonomik ömrünü tamamlamasına kadar defalarca kullanılmasıdır.
Geri kazanım (Recovery): bir atığın yapısında bulunan değerli maddeleri ayırıp tekrardan kullanmadır geri dönüşümü kapsamaktadır. (enerji veya metaryel)
Geri dönüşüm (Recycling): Üretilen katı atıkların fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemler ile tekrar kullanılması, birincil veya ikincil hammadde elde edilmesi ve enerjiye dönüştürülmesidir.

Sizin bahsetmiş olduğunuz atık azaltımı reduse değildir. Geri kazanım yöntemi de değildir. ayrı bir atık yönetim şeklidir. Kısaca az atıklı teknolojiler ya da En uygun teknolojiler kapsamına girmektedir, Kullanılan ham maddenin değiştirilmesi ya da prosesin değiştirilmesi gibi tekniklerle oluşacak atığın cinsini ya da miktarını azaltmaktır.

3R ise oluşan atığın oluştuktan sonra tekrar kazanılması yada yönetimi ile ilgili bir kavramdır.

Bu yüzden

“GERİ KAZANIM; KAYNAKTA AZALTIM VE TEKRAR KULLANIMI DA İÇİNE ALAN GENİŞ BİR KAVRAMDIR.”

Çok da uygun bir söz değildir. Lütfen konuya vakıf olan bireylerden yardım alınız.
3R üzerine
Yorumu yazan selmi, 2007-12-13 15:45:48
bir önceki yoruma ithafen:

3R; Reduce, Reuse, Recycling kavramlarından verdiğim öncelik sırasına göre oluşmaktadır.

Reduce belirttiginizin aksine bir atık yönetim biçimi degildir. Hatta atıktan önce gelen bir kavramdır. Dünya kaynaklarının kullanımının azaltılmasına ithaf edilmiştir.
Son zamanlarda 4R kavramı öne atılmış ve 3R ye bir de Recovery eklenmiştir. Recovery aslen Reuse ve Recycling kavramları içerisinde zaten yer alan bir kavramdır.

Konsept özetlenecek olursa; ortaya cıkardıgın atık miktarını azalt(Reduce), yeniden kullanılabilirliğini denetle ve teşvik et (Reuse), geri dönüştür(Recycle)

Kaynakça:
http://www.gdrc.org/uem/waste/3r-minimization.html
http://www.epa.gov/msw/reduce.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Waste_hierarchy

smilies/wink.gif
3R konsept
Yorumu yazan scrissy, 2007-12-14 01:03:15
o halde “GERİ KAZANIM; KAYNAKTA AZALTIM VE TEKRAR KULLANIMI DA İÇİNE ALAN GENİŞ BİR KAVRAMDIR.” sözü bu durumda pek dogru olmuyor degil mi?
geri dönüşüm
Yorumu yazan ELİF, 2008-07-02 11:31:55
türkiyede atıkların geri dönüşümü malesef yeterli değil halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerekir.gerekli çalışmaların hızlandırılması ve yeni projelerin yapılması gerkir.

Yorum yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Lütfen üstteki güvenlik kodunu yazın


busy
Son Güncelleme ( Salı, 11 Eylül 2007 )
 
< Önceki
?>
Türkiye Geri Dönüşüm Platformu 

Kullanıcı Girişi

utputCharset(), 0 ); ?>