g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Ülkemizden Haberler

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Ülkemizden Haberler PDF Yazdır E-posta
Yazar sezen   
Çarşamba, 05 Mart 2008

 Susuz pisuarlar, promosyon veren geri dönüşüm kutuları, tıbbi atıkları dizel yakıta çeviren makine, güneş enerjisiyle çalışan buzdolabı... Duyarlı tüketiciyi kapmak isteyen firmalar, birbiri ardına çevreci ürün çıkarıyor. 

111.jpg

Küresel ısınmanın en sıcak haliyle hissedildiği bugünlerde, çevreci yatırımlar daha bir dikkat çekiyor. Artık tüketici ürün tercihinde doğaya ne kadar duyarlı olunduğuna öncelik vermeye başladı. Bu da şirketleri harekete geçirdi.

 Çevre teknolojileri, atık yönetimi ve geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Geçen yıl 140, bu yıl da 135 işletme atık ve geri dönüşüm sektörüne yatırım yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan lisans aldı.

 

 

Firmalar, yurtdışında üretilen çevreci, birbirinden ilginç cihaz ve sistemleri Türkiye'ye getirme yarışında. Tıbbi atıkları dizel yakıta çeviren cihazlar, güneş enerjisiyle çalışan buzdolapları, susuz pisuarlar, tüketicilerin içecek kutularını geri dönüşüm kumbaralarına atmalarını teşvik eden sistemler artık ülkemize de girmeye başladı...

İstanbul Fuar Hizmetleri'nin TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlediği “REW İstanbul 2007”de çok sayıda firma yeni cihaz ve sistemlerini tanıttı. İşte fuarda dikkat çeken ürünler...

 
COCA-COLA BOŞ KUTULARA PROMOSYON VERECEK

hb3.jpgCoca-Cola, tüketicilerin kullandığı ürünlerin boş şişe ve kutularını geri dönüştürmek için Norveç menşeli Tombra isimli şişe ve kutu kumbarasını satın aldı. Coca-Cola ürünlerinin boş kutu ve şişelerini bu kumbaraya atan tüketicilere, promosyon hediye kazanabileceği kuponlar veriliyor. Tombra'nın kısa bir süre içinde pek çok noktaya yerleştirileceği belirtiliyor.

Bir taraftan boş kutu ve şişelerin geri dönüşümünü amaçlayan Coca-Cola, diğer taraftan da tüketicileri bu uygulamaya teşvik edecek. Tombra'nın dış tasarımı ve distribütörlüğü ise Tusdo Danışmanlık ve Dış Ticaret'e ait. Tombra'nın etrafında da reklam panoları bulunuyor. Özel şirketlerin yanı sıra belediyeler için de avantajlı olacağı belirtiliyor.

 

TIBBİ ATIKLARI DİZEL YAĞINA ÇEVİREN SİSTEM GELİYOR

Hastanelerden çıkan tıbbi atıklar da önemli bir sorun teşkil ediyor. Tıbbi atıkların yüzde 20'si riskli atık grubunu oluşturuyor. Riskli atıkların geri dönüşümü için sterilizasyonları büyük önem taşıyor. Sterilize edilen atıklarında yüzde 90'ı da geri kazanılabiliyor...hb4.jpg

Bu konuda Almanya'da Hamburg Üniversitesi'yle ortak bir çalışma başlatan Logmed firması, steril tıbbi atıkları dizel yakıta çeviren bir sistem geliştirdi. Logmed Türkiye distribütörü Metan Medikal'ın Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kaldırımcı, sistemi bu yıl içinde Türkiye'ye getireceklerini söylüyor. Steril edilen plastik tıbbi atıkları dizel yakıta çeviren sistemin maliyetinin ise 1 milyon euro'nun altında olacağı tahmin ediliyor.

Kaldırımcı, “Günde 5 ton enfekte tıbbi atık işleyen tesiste 4.5 ton civarında plastik vardır. Bunların yüzde 80'inden, yani yaklaşık 3.5 ton civarında dizel yakıt elde edilir. Bu da mükemmel bir geri kazanım” diyor.

SUSUZ PİSUARLA GÜNDE 450 EURO TASARRUF

İki buçuk yıldır çevre teknolojileri alanında faaliyet gösteren Ecotem GmbH, İsviçre'de üretilen Urimat markalı, su kullanımı gerektirmeyen pisuarın Türkiye distribütörlüğünü aldı. Ecotem Yönetim Kurulu Üyesi İpek Akaya, Urimat'ın yapımında seramikten daha kaygan, sıcak ve sert bir maddenin kullanıldığını, sıvının temas halinde hemen aktığını, bu yüzden de suya gerek duyulmadığını belirtiyor. Dünyada kullanılan pisuarların hepsi Urimat markalı olursa, yılda 4.5 milyar ton su tasarrufu yapılacağı savunuluyor.

 Bir Urimat'ın günde 80 defa kullanılması durumunda sağladığı su tasarrufunun maddi değeri ise 450 euro. Bu pisuarlar İsviçre'de 10 Almanya'da ise 4 yıldır kullanılıyor.

 Urimat'ın bir özelliği de üzerine reklam alınabilmesi. Dijital bir sistemle pisuarların üzerine hem sabit hem de hareketli reklam koyulabiliyor. Reklam panosu bulunmayanlar 499, kırk saniye reklam filmi oynatma özelliğine sahip olanlarsa bin 399 euro fiyatla, ağustostan itibaren Türkiye'de de satılmaya başlayacak. Akkaya, Türkiye'de ilk yıl binin üzerinde satış yapmayı hedeflediklerini belirtiyor. Urimat'ın Türkiye üzerinden Rusya ve Azerbaycan'a da ihracatı düşünülüyor.ref.jpg

GÜNEŞ ENERJİLİ BUZDOLABI

Çevreci güneş enerjisi, fosil yakıtlara alternatif olarak öne çıkıyor. Aslında güneş enerjisine çok da yabancı değiliz. Ama bu, beyaz eşyalarda ilk kez kullanılıyor. Steca Pf166 model buzdolabı, üzerine bağlanan güneş panelleri sayesinde açıkta kalan atomlarla enerji üretiyor ve bu enerjiyi akülere depolayarak elektriğe çeviriyor. Bu buzdolabını elektriğin olmadığı her yerde kullanabilmek mümkün. Bir ay önce tüm dünyada satılmaya başlanan buzdolabının üretimini Almanya'da Steca firması yapıyor. Türkiye distribütörlüğünü ise TGM Ecoenergy aldı. Almanya'da bin euro'dan başlayan fiyatlarla satışa sunulan buzdolabının Türkiye fiyatının, bin 500 ile 2 bin euro arasında olması bekleniyor.

TARIMDA SU TASARRUFU SAĞLAYAN CİHAZ

farm.jpgÇevreye zarar veren sektörlerin başında tarım gelir. Yanlış sulama politikaları hem su sarfiyatını çok artırır, hem de sudaki kireç toprağa ciddi zararlar verir. Amerikalı Envirotech firması tarafından Türkiye'ye getirilen fre flo cihazının sudaki kireçlenmeyi önleyerek tarımsal alanlardaki su tüketimini en aza indirdiği belirtiliyor. Envirotech Türkiye CEO'su Mesut Konar, fre flo'nun hiçbir güç kaynağı kullanmadan sadece suyun basıncıyla çalıştığını, sudaki mineralleri daha görünür hale getirerek kireçlenmeyi önlediğini, su kullanımını da yüzde 25 azalttığını belirtiyor. Konar, fre flo ile ürün kalitesinin de yüzde 15 oranında arttığını ifade ediyor. Amerika'da üretilen fre flo cihazı mayıs ayında tüm dünyayla eş zamanlı olarak Türkiye'de de satılmaya başladı. Cihazın fiyatı ise 125 ile 78 bin dolar arasında değişiyor.

Çevrede AB standardı için 90 milyar euro gerekiyor

 

Atıkların çevreye verdiği zararı önlemek için katı atık toplama ve geri dönüşüm işi dünyada hız kazandı. Kartal, Maltepe, Kadıköy ve Bakırköy belediyelerinin katı atık toplama işini yürüten Altaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Bülbül, AB ülkelerinde atıklarda geri dönüşüm oranının yüzde 20 olduğunu belirtiyor.

Türk halkının çevreye duyarsız olmadığı halde, geri dönüşüm işinin kontrolsüz bir şekilde yapıldığını söyleyen Bülbül, “Türkiye'de katı atıkların geri dönüşümü sadece yüzde 3'lerde. Türkiye'nin çevre konusunda AB standartlarını yakalaması için 90 milyar euro civarında yatırım yapması gerekiyor” diyor

 

Kaynak:

Para Dergi

http://www.patronlardunyasi.com/news_detail.php?id=30610si

 

 

 

 

Yorum (0)Add Comment

Yorum yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Lütfen üstteki güvenlik kodunu yazın


busy
Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >
?>

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları