g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Dünyanın E-Atık Çöplüğü: Guiyu/Çin

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular


Dünyanın E-Atık Çöplüğü: Guiyu/Çin PDF Yazdır E-posta
Yazar İlyas Daşkaya   
Cuma, 26 Ekim 2007

2002917336.jpgElektronik atık başkenti olarak da adlandırılan, Çin'in Guangdong eyaletine bağlı olan Guiyu şehri, dünya üzerinde işlevini yitirmiş elektronik atığın büyük bölümünün son durağı olarak biliniyor. Yıllardan beri anlatılan bilgisayar anakartı ve printer kartuşlarından dağlara sahip olan şehrin varlığı bugüne kadar Çin tarafından hep inkar edildi.

Dünya üzerinde açığa çıkan elektronik atığın yaklaşık %80i bu şehre ulaşıyor. Ticaret merkezi olan Hong Kong'a bir buçuk saat uzaklıktaki şehir her yıl yaklaşık 1,5 milyon ton elektronik atığı çevre sağlığını tehdit edecek şekilde işliyor. Yediden yetmişe gelirini çöpten sağlayan şehir halkı, tamamı bir şantiye sahasını andıran çöp dağlarının arasındaki barakalarda yaşıyor. Son 6 yılda 200 binden fazla insanın çalışmak için geldiği şehirde, etraftaki CD çalarlar ve sağa sola saçılmış elektronik çipler olağan görüntüler.

Erkekler baskı devreleri basit bir mangal üzerinde erittikten sonra kadınlar parçaları çeşitli kategorilere ayırarak yıkıyor. Geri kalan baskı devre altın çıkarmak için asit işleminden geçiriliyor. Ve sonuçta kalan kısım ya gömülüyor ya da yakılıyor. Hava kirliliği had safhada olduğu için nefes almak oldukça güç.

Kablo yakma barakalarında çalışan yaşları 5 ila 10 arasında değişen çocuklar, PVC ve yanmayı engelleyici bromür ile kaplanmış kabloları yakarken soludukları zehir miktarının farkında değiller. Kimi çocuklar şehrin caddelerinde çipleri renklerine göre ayırttırmak için çalıştırıyorlar. Sudaki kurşun seviyesi çoktan normal değerlerin 2400 katına ulaşmış durumda. Aslında bu gerçeğe ulaşmak için labaratuvar testine gerek yok. Fakat çalışanlar hala giysilerini ve kendilerini Toner ve kartuş boyalarından dolayı siyah renkte akan nehirde yıkıyorlar.

Amerika kökenli elektronik atıklarının %60 ını ithal eden şehirde, yapılan işi geri kazanım olarak adlandırmak büyük bir insanlık ve çevre ayıbı olurdu. Elbetteki bunda atık ihracatını düzenlemeyen ülkelerin büyük suçu var.

Çevrenin tamamen göz ardı edildiği işlemler aslında ülkemizin başkenti Ankara dahil birçok bölgesinde aynı tekniklerle yapılıyor. Ne yazık ki, Türkiye'nin denetimden ve kontrolden bihaber hurda sektörü de çevreyi Guiyu kadar olmasa da tehdit ediyor. Bir kaç lira daha fazla kazanmak için yapılan işlemlerin ülkemizin ve dünyanın geleceğini ne boyutta etkileyeceğinden bahsetmeye gerek var mı?...

 

Yorum (1)Add Comment
merhabalar
Yorumu yazan yağmur, 2008-02-25 20:40:18
yhaa lütfn dünyamızı yok etmeyelim bu atıklar için bişi yapmalıyızz bilmiorum bi çözüm yolları bn 9 yaşındayım ve bunları düşünüorumm lğtfen sizde dünyamız için yardım eli uzatın dünyamızı sizler kendini yhok ediosunuz smilies/angry.gif

Yorum yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Lütfen üstteki güvenlik kodunu yazın


busy
Son Güncelleme ( Cuma, 15 Şubat 2008 )
 
< Önceki   Sonraki >
?>
Türkiye Geri Dönüşüm Platformu 

Kullanıcı Girişi

utputCharset(), 0 ); ?>