Çevre Dostu, Atık İçermeyen Bir Daire İçin 7 İpucu

by admin

Sıfır atık, daha küçük bir karbon ayak izi bırakmayı umanlar için hedeftir. Kentsel alanlarda yaşayan dünya nüfusunun% 68’i atıklarını nasıl azaltabilir? İşte çevre dostu, atıksız bir daire için yedi ipucu.

İlk adım

Dairenizde oluşan çöp miktarını dikkat etmeye başladığınızda fark edeceksiniz. Telefonunuzda veya yeniden yazılabilir bir tahtada bir liste yapın. Attığınız şeyi not edin; bir haftalık bir takipten sonra, fırlattığınız öğelerin çoğunun çöplükler için yiyecek olmak zorunda olmadığını göreceksiniz.

Yeniden kullan

Çevre dostu bir daire oluşturmak için ilk yatırımlarınızdan biri, bir dizi yeniden kullanılabilir çanta olmalıdır. Her biri yaklaşık 99 sent karşılığında, Ikea’da geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmış hafif, yıkanabilir çantalar satın alabilirsiniz. Hepsini bir tanesine koyun ve kapıda tutun, anahtarlarınızı aldığınızda çantayı ve pufu göreceksiniz ve artık çöp kutusuna atılan bakkal poşetleri olmayacak. Çantaları sadece bakkal için değil, tüm işleriniz için kullanın. Yıkanabilir olduklarından, çapraz bulaşma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Nereye gidiyor?

Çöp kanalı olan bir apartmanda yaşıyorsanız, gönderdiğiniz eşyalara dikkat edin. Genel olarak, yalnızca bir çöplükte toplanıp boşaltılan büyük bir çöp kovası bulunan bir oluk vardır. Katı, geri dönüştürülemeyen malzemeler, çöp sahasında olması gereken eşya türleridir. Şu anda, ülkemizin bugünkü hızla ürettiği çöpü 20+ yıl daha barındıracak kadar düzenli depolama alanı var. Frey Çiftliği Katı Atık Sahası’nın komşusu John Cox’un dediği gibi, “Kimse çöplük istemiyor. Herkesin birine ihtiyacı var. ” Kuzey Amerika Katı Atık Derneği’nin (SWANA) yönetici müdürü ve CEO’su David Biderman’a göre, “Düzenli depolama alanları ulusal altyapımızın önemli parçalarıdır. Sağlığı ve çevreyi korumak için doğru şekilde çalışmaları çok önemlidir.”

Atıkları ayırın

İster Chicago’s Wicker Park, ister New York City’nin West Village gibi popüler bir mahallede yaşıyor olun, birçok apartman kompleksi, arka köşede çöpünüzü gezdirdiğiniz büyük çöp bidonlarına ve diğerlerinin de çöp vale hizmetlerine sahiptir . Bu süreç, büyük bir arabayı aşağı yuvarlayan birinin, çöpünüzü yanlış bir günde attığı için uyarılabileceğini veya para cezasına çarptırılmasını içerir. Kontratınızı imzaladığınızda, atıkların uzaklaştırılması hakkında soru sormanız akıllıca olacaktır. Pek çok çöp valesi şirketi sizden çöp sahasındaki çöpleri geri dönüştürülebilir atıklardan ayırmanızı isteyecektir ve her atık türü için belirli bir renkli çöp torbası kullanmanız gerekebilir. Çöpünüzün çöp kutusuna nasıl taşındığına bakılmaksızın, öğeleri geri dönüştürülebilir veya çöp konteynerlerine ayırmayı unutmayın.

Otlar ve Yeşil Bitkiler

İsrafı azaltmanın en kolay ve eğlenceli yollarından biri bir bitki bahçesi kurmaktır. Taze otların faydalarından, ot ve sebzeleri pencere kenarında veya tezgâhınızda bulundurmanın rahatlığından ve hepsinden önemlisi; Atılacak fazla plastik olmayacaktır. Genellikle fırlatacağınız artıklardan sebze yetiştirmek için A Piece of Rainbow’un ipuçlarından bazılarını deneyin. Kolay takip edilen talimatlar ve temel malzemelerin bir listesi için Kendin Yap Ağı’na göz atın.

Ev bitkileri sadece görsel dekorunuza katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınız için de son derece faydalıdır. NASA, ev bitkilerinin küçük alanlardaki etkileri üzerine bir araştırma yaptı ve birçok bitkinin havadan kimyasalları çıkardığını buldu. Karbondioksit, benzen ve formaldehit, bitkiler tarafından hapsedilen zararlı toksinlerden sadece birkaçı. Büyükannenizin sarmaşıklarının yapacak ciddi bir işi vardı.

Islak çöp kutunuzu kompost edin

Kompostlama süreci, gıdanın çöplüklerden uzak tutulmasına yardımcı olur. Bu iyi bir fikir çünkü çürüyen yiyecekler, sera etkisine katkıda bulunan metan gazı oluşturur. Kompost yapmak zor geliyorsa veya en azından yalnızca çiftliklerde yapılan bir şeye benziyorsa, Grist.tv’deki bu eğlenceli ve bilgilendirici videoyu izleyin . Bir apartman dairesinde tezgah üstü kompost makinesi kullanımı kolay bir üründür.

Temizlik araçları ve yeşil temizlik ürünleri

Temizlik, kimsenin en sevdiği iş olmayabilir. Daha sağlıklı bir temizlik günü yaratmaya yardımcı olmanın bir yolu, kompostlanabilir araçlar kullanmaktır. Kompostlanabilir bir sert fırça, kullanımının sonuna geldiğinde, onu kompost kutunuza atın. Geçen haftaki muz kabukları ile birlikte ayrışacak. Plastik fırçalar daha iyi değil, ancak parçalanmaları binlerce yıl alıyor. Dökülenleri silmek için kağıt havlu ruloları yerine, muhtemelen eski tişörtlerden yapılmış yıkanabilir bezler kullanın. Yeşil temizlik malzemelerinin kullanımı önemli ölçüde daha güvenlidir ve kanaldan aşağıya doğru yıkandığında çevre için hiçbir risk oluşturmaz. Çevre dostu, israfsız bir daire yaratma süreci sadece biraz düşünme ve planlama gerektirir ve siz ve aileniz için daha sağlıklı bir çevre elde etmenize yardımcı olur.

İlgili yazılar

Yorum yazın

Çevre Dostu, Atık İçermeyen Bir Daire İçin 7 İpucuÇevre Dostu, Atık İçermeyen Bir Daire İçin 7 İpucuÇevre Dostu, Atık İçermeyen Bir Daire İçin 7 İpucu